fot. PAP/EPA

„New York Times”: Talibowie tropią współpracowników sił amerykańskich i brytyjskich

Talibowie intensywnie tropią osoby, które uważają za współpracowników sił amerykańskich, brytyjskich i NATO. Poszukiwania prowadzą m.in. wśród tłumów na lotnisku kabulskim – wynika z dokumentu ONZ, do którego dotarł „New York Times”.

Według utajnionego raportu talibowie grożą, że jeśli nie odnajdą podejrzanych, aresztują i zabiją członków ich rodzin. Dokument zawiera informacje, które kłócą się z zapewnieniami bojowników o zamiarze prowadzenia pokojowych rządów w Afganistanie i chęci nawiązania współpracy z dotychczasowymi wrogami.

„NYT” przypomniał też doniesienia, że talibowie mają listę osób, które zamierzają przesłuchać i ukarać. Co więcej, znają już miejsca, w których mogą przebywać ci ludzie. Według raportu ONZ bojownicy wchodzą już do domów i „grożą śmiercią albo aresztowaniem członków rodzin, jeśli podejrzani im się nie poddadzą”.

Dokument ze środową datą został przygotowany przez Norweskie Centrum Analiz Globalnych, które przekazuje informacje wywiadowcze agencjom ONZ.

Żołnierze afgańskiej armii, funkcjonariusze policji, jak również ludzie pracujący w instytucjach obalonego rządu Afganistanu są szczególnie zagrożeni. W raporcie znalazł się list wysłany przez talibów do nieznanego z nazwiska afgańskiego urzędnika ds. zwalczania terroryzmu, który współpracował z siłami USA oraz Wielką Brytanią i obecnie pozostaje w ukryciu. Mężczyznę poinstruowano, że ma się zgłosić do komisji wojskowo-wywiadowczej Islamskiego Emiratu Afganistanu. Jeśli tego nie zrobi, jego rodzina zostanie potraktowana „zgodnie z prawem szariatu”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl