„Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”. Sklepy czynne krócej

W tym roku wszystkie największe sieci handlowe działające w Polsce zamkną swoje sklepy w Wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 14.00 lub 15.00.

O skrócenie czasu pracy 24 grudnia od wielu lat apelowała handlowa Solidarność, prowadząc w okresie przedświątecznym akcję: „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”.

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” mówi, że coraz więcej pracodawców pozytywnie odpowiada na wezwanie związków. Ma to pozwolić pracownikom na spokojne świętowanie Bożego Narodzenia.

– Większość sieci zamyka swoje sklepy o godz. 14.00. Tylko dwie duże francuskie sieci kończą pracę o godz. 15.00. Możemy mówić o sukcesie, ale również o pewnym konsensusie wypracowanym na zasadzie społecznego wypracowania, bo mamy do czynienia ze wsparciem i zrozumieniem społecznym. Chciałem podziękować klientom, Polakom, za zrozumienie naszych apeli, bo przecież przez 7 lat prosiliśmy, aby nie robić zakupów po godz. 14.00 w Wigilię i to poskutkowało. Podziękowania należą się również pracodawcom za to, że przychylili się do naszych apeli – powiedział Alfred Bujara.     

W ocenie związków przedłużanie godzin pracy sklepów w Wigilię do godz. 16.00 lub nawet 18.00 nie ma uzasadnienia. Niesie za sobą natomiast negatywne skutki dla rodzin, ponieważ uniemożliwia spędzenie tego czasu w gronie bliskich.

Jeszcze 4 lata temu sklepy wielu sieci czynne były w Wigilię do godziny 18.00, a we wcześniejszych latach nawet do 20.00. Wówczas zatrudnieni w nich pracownicy wracali do domów późno w nocy.

RIRM

drukuj