Nie ma przyszłości Polski bez godności i prawdy

Nie ma przyszłości Polski bez godności, niepodległości i prawdy – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek wieczorem przed Pałacem Prezydenckim podczas marszu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej i rocznicę odzyskania niepodległości.

Jak przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości, godność RP „to prawda o tragedii i uczczenie tych, którzy polegli” 10 kwietnia 2010 roku. „Ciągle nie mamy prawdy w naszym życiu publicznym. Nie ma też odpowiedniego aktu uczczenia zmarłego tragicznie prezydenta, jego małżonki i wszystkich, którzy polegli w Smoleńsku” – ocenił lider PiS. „Ciągle jest to zadanie i ciągle musimy się do niego zbliżać” – dodał Kaczyński.

Według niego, marsze na Krakowskim Przedmieściu, które odbywają się 10-tego każdego miesiąca, „mają sens”. „Idziemy we właściwym kierunku. Idziemy broniąc wartości, które budują naszą przyszłość, budują dobrą przyszłość Polski” – podkreślił prezes PiS.

W jego ocenie, „nie ma przyszłości bez godności, niepodległości i prawdy”. „Te wszystkie wartości łączą się ze sobą i dlatego jestem pewien, że za miesiąc będziemy tu znowu – za dwa, za trzy, za cztery” – mówił Kaczyński. Aż do momentu – jak zaznaczył – „kiedy będzie można powiedzieć, że nasza misja jest skończona i zwyciężyliśmy”.
„I z całą pewnością zwyciężymy” – zaznaczył Kaczyński.

Wieczorny marsz łączy comiesięczne obchody ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z upamiętnieniem 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na czele pochodu uczestnicy nieśli kilkunastometrową flagę i transparent z napisem „Wolność, solidarność, niepodległość”. Uczestnicy mieli biało-czerwone flagi.

Marsz udał się w kierunku pl. Piłsudskiego, gdzie Kaczyński ponownie zabierze głos i złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odegrany został hymn, odbył się apel pamięci.

We wtorek rano, w Święto Niepodległości najważniejsi politycy PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożą w stolicy kwiaty przed pomnikami twórców polskiej niepodległości z 1918 roku: Józefa Piłsudskiego przed Belwederem, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

Tego dnia parlamentarzyści i działacze PiS odwiedzą miejsca związane z odzyskaniem niepodległości w całym kraju. Następnie PiS organizuje uroczystości w Krakowie. Po południu politycy PiS złożą kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Katedrze Wawelskiej.

PAP

drukuj