„ND”: PGNiG zwiększy wydobycie gazu ze złoża „Przemyśl”

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy wydobycie gazu ze złoża „Przemyśl”. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod eksploatacja rozpocznie się na ósmym, najgłębiej położonym poziomie – napisał „Nasz Dziennik”.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak poinformował, że przewidziano uzyskanie tego surowca w ilości nawet do 12 mln metrów sześciennych z jednego odwiertu rocznie. Jest to gaz bardzo dobrej jakości, który zawiera około 98 proc. metanu. Produkcja z tego poziomu ma ruszyć już wkrótce.

Jeżeli chodzi o cenę krajowego gazu, to jest ona bezkonkurencyjna – powiedział prezes Piotr Woźniak.

Gaz krajowy wydobywany jest czasem z lepszym, a czasem gorszym powodzeniem (ostatnio z lepszym) zawsze jest tańszy niż jakikolwiek gaz importowany. Czy porównujemy go do gazu rosyjskiego, który wciąż jeszcze musimy kontraktować przez następne ponad 4 lata, który jest horrendalnie drogi jak dla nas, czy porównujemy to z gazem, który importujemy (w dużo mniejszych ilościach) z giełdy niemieckiej, czy nawet norweskim gazem, który planujemy importować, to gaz polski zawsze wygrywa w konkurencyjności. Zatem inwestować w to warto. Nie zawsze się to udaje, ale jeśli już się udaje, to z wielkim pożytkiem dla firmy i odbiorców

Niewykluczone, że na południe i zachód od złoża „Przemyśl” znajdują się także nowe pokłady surowców naturalnych. Na razie wykonane zostały zdjęcia jedynie tego obszaru. Nie dają one jednak pełnej wiedzy o tym, jaki surowiec może się tam znajdować. Powierzchnia potencjalnego złoża wynosi ok. 100 km kw. Pierwsze wiercenia zaplanowano na 2019 r.

RIRM

drukuj