PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

Prezes spółki PGNiG Piotr Woźniak podpisał aneks do porozumienia z Międzynarodowym Centrum Doskonałości w sprawie wydobywania metanu z kopalń węgla. Współpraca w ramach Centrum ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.

Wydobycie surowca z pokładów węgla ma podnieść bezpieczeństwo w kopalniach i ograniczy emisje CO2. Gaz będzie można sprzedać.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że metan występuje w większości kopalń węgla kamiennego. Obecnie jednak jest wydobywany w nieznacznym stopniu.

W wielu kopalniach metan jest już zatrzymywany i wykorzystywany, np. do poruszania się silników, które schładzają kopalnie. Gaz jest również wykorzystywany do celów technologicznych, przede wszystkim w przemyśle chemicznym, ale w głównej mierze powinien być wykorzystywany do celów energetycznych. Takie cele energetyczne również spełnia – wiele kopalń sprzedaje do niewielkich elektrociepłowni ten gaz. Nie mamy natomiast zbyt dobrze opanowanej technologii wykorzystywania tego metanu – wskazuje Kazimierz Grajcarek.

Jesienią tego roku PGNiG rozpocznie testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego w nieczynnej kopalni w Gilowicach.

PGNiG wykorzysta tam swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze odwierty.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl