nbp.pl

NBP: na koniec listopada oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 170,9 mld euro

Na koniec listopada 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 170,9 miliarda euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 miliarda – poinformował w czwartek Narodowy Bank Polski.

Bank centralny podał w czwartkowym komunikacie, że na koniec października br. stan oficjalnych aktywów rezerwowych Polski wyrażony w euro wyniósł 170,9 miliarda i był wyższy o 5 miliardów niż na koniec października 2023 roku. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 9,7 miliarda i osiągnął poziom 186,7 miliarda.

Z danych przedstawionych przez NBP wynika, że na koniec listopada wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła ponad 21,5 miliarda euro (na koniec października było to prawie 20,5 miliarda euro) lub – w przeliczeniu na dolary – ponad 23,5 miliarda (na koniec października było to niecałe 21,9 miliarda).

NBP przypomniał, że inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (66,6 procenta) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl