fot. pixabay

MSZ: Autorzy zmian w unijnych traktatach zmieniają taktykę, jednak prace nadal trwają

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych alarmują, że autorzy zmian w Traktatach Unii Europejskiej zmieniają taktykę. Sprawa jest wyciszana i wydłużane jest procedowanie. Jednak prace konsekwentnie trwają.

 

Forsowane propozycje zakładają wzmocnienie roli unijnych instytucji i zlikwidowanie prawa weta m.in. w polityce zagranicznej, obronności, edukacji czy kwestiach podatkowych.

Minister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, powiedział, że cały czas polska dyplomacja prowadzi konsultacje i uświadamia inne państwa o zagrożeniach.

Zaznaczył, że presja na Brukselę ma sens. Szef MSZ zwrócił jednocześnie uwagę na zmianę taktyki urzędników. Propozycje zmian traktatowych mają najpierw trafić do Rady ds. Środowiska, a dopiero na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej.

Czy to oznacza, że ten plan został powstrzymany? Nie. Ten plan został spowolniony. Plan tego, żeby forsować te zmiany traktatowe. Autorzy zreorganizowali się. Ich pomysł jest dzisiaj nieco inny, żeby procedować te zmiany w ciszy i wolniej, ale procedować je w taki sposób, żeby Rada Europejska podjęła decyzję o zwołaniu konwentu obradującego nad zmianami traktatowymi, a następnie konferencji międzyrządowej. Dlatego tak ważne jest, żeby presja w tej sprawie była kontynuowana – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

Obecny na konferencji wiceminister Paweł Jabłoński zaapelował do wszystkich polskich posłów o zdecydowany sprzeciw wobec propozycji zmian unijnych traktatów.

Powinien mówić o tym cały polski Sejm. Jeżeli słyszymy od innych środowisk politycznych, że też się temu sprzeciwiają, (…) to dążymy do tego, żeby znalazło to odzwierciedlenie również w dokumentach Sejmu – zaznaczył Paweł Jabłoński.

W polskim Sejmie na procedowanie wciąż czeka uchwała PiS, w której wyrażony jest sprzeciw wobec zmian w traktatach, które niszczą suwerenność państw. Mimo apeli marszałek Szymon Hołownia jeszcze nie odmroził tego ważnego projektu.

Tymczasem prace trwają w Parlamencie Europejskim, który niewielką przewagą głosów zaaprobował propozycje zmian. Sprawozdanie komisji ds. konstytucyjnych ma trafić 12 grudnia pod obrady rady ministrów ds. europejskich.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl