fot. Igor Smirnow/KPRP/prezydent.pl

CMWP SDP: prezydent ułaskawił redaktora Jerzego Jachowicza

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił redaktora Jerzego Jachowicza skazanego z art. 212 Kodeksu karnego – podało Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

5 grudnia br. na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta opublikowano informację, że prezydent rozpatrzył jeden wniosek Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia i zastosował on prawo łaski wobec jednej osoby. Osoba ta była skazana za przestępstwo z art. 212 ust. 2 Kodeksu karnego, czyli za zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podało, że chodzi o redaktora Jerzego Jachowicza.

Jak przypomniano, Jerzy Jachowicz został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka przez to, że w publicystycznym felietonie, opublikowanym na kanale YouTube dla portalu wPolityce.pl 1 czerwca 2017 r., dziennikarz, przedstawiając polityczny kontekst powstania organizacji prokuratorów „Lex Super Omnia”, m.in. krytycznie ocenił niektóre działania prokuratora w czasie, gdy pełnił on funkcję Prokuratora Apelacyjnego w Warszawie.

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent zastosował prawo łaski przez darowanie kary grzywny i środka karnego podania wyroku do publicznej wiadomości oraz zarządzenie zatarcia skazania. Jak przekazano, Andrzej Duda, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim „zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej”. 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl