fot. httpspierwszesobotydladzieci.pl

[NASZ DZIENNIK] Dzieci odpowiadają Maryi

Ogólnopolska Pierwsza Sobota dla Dzieci to jedyne takie wydarzenie w Polsce! Ma ono na celu zgromadzić dzieci i całe rodziny, katechetów czy księży. Mam nadzieję, że nabożeństwo odprawione wspólnie na Krzeptówkach w Zakopanem będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach w lokalnych wspólnotach. Chcemy na różne sposoby promować nabożeństwo pierwszej soboty, bo ono zostało nam wskazane przez Pana Boga za pośrednictwem Maryi jako ratunek dla współczesnego świata – wskazała Malwina Wyszyńska, koordynator Pierwszych Sobót dla Dzieci, w rozmowie z Małgorzatą Bochenek z „Naszego Dziennika”.

Małgorzata Bochenek: W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem odbędzie się Ogólnopolska Pierwsza Sobota dla Dzieci. Na datę wydarzenia wybrano 7 października. Dlaczego?

Malwina Wyszyńska: Jest to przede wszystkim pierwsza sobota miesiąca, a w centrum naszego spotkania na Krzeptówkach jest pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi z rozważaniami różańcowymi skierowanymi do dzieci.

7 października to dzień, kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzimy święto Matki Bożej Różańcowej, w tym roku przypada ono właśnie w pierwszą sobotę października. Jest to miesiąc szczególny, jeśli chodzi o objawienia Matki Bożej Fatimskiej, w których Maryja prosiła o pokutę, codzienną modlitwę różańcową i przede wszystkim o wynagradzanie Jej Niepokalanemu Sercu.

13 października 1917 roku miało miejsce ostatnie z sześciu objawień Maryi, podczas których ukazywała się dzieciom fatimskim: siedmioletniej Hiacyncie, dziewięcioletniemu Franciszkowi i dziesięcioletniej Łucji. Podczas ostatniego objawienia w fatimskiej Cova da Iria – Dolinie Pokoju, miał miejsce cud słońca, wraz z Maryją ukazał się św. Józef z Dzieciątkiem Jezus.

Maryja w Fatimie prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu oraz o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Zapowiedziała: „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój”.

Po eskalacji agresji Rosji na Ukrainę zrodziła się myśl, aby dać możliwość większego udziału dzieciom w pierwszosobotnich nabożeństwach, aby też małe dzieci, rówieśnicy tych, którym ukazywała się Maryja, odpowiadały na prośby Matki Bożej.

2 kwietnia 2022 roku w sanktuarium na Krzeptówkach odbyło się po raz pierwszy nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca w formule dla dzieci, to znaczy z rozważaniami różańcowymi dostosowanymi do wieku najmłodszych z wykorzystaniem multimediów.

Kto powinien czuć się zaproszony na Ogólnopolską Pierwszą Sobotę dla Dzieci?

Pragnę zaznaczyć, że jest to jedyne takie wydarzenie w Polsce! Ma ono na celu zgromadzić dzieci i całe rodziny oraz katechetów, księży czy nawet liderów różnych katolickich grup.

Wspólnie odprawimy nabożeństwo pierwszej soboty, ale będzie też okazja, żeby zobaczyć, jak ono jest realizowane u nas, na Krzeptówkach, w sanktuarium określanym jako polska Fatima, skąd wyszła idea pierwszych sobót dla dzieci.

Jestem przekonana, że to spotkanie stanie się cennym źródłem informacji potrzebnych do realizowania w parafiach nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca razem z dziećmi, a także do szerzenia orędzia fatimskiego.

Mam nadzieję, że nabożeństwo pierwszej soboty odprawione wspólnie na Krzeptówkach w Zakopanem będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach w lokalnych wspólnotach. Chcemy na różne sposoby promować to nabożeństwo, bo ono zostało nam wskazane przez Pana Boga za pośrednictwem Maryi jako ratunek dla współczesnego świata.

Jaki jest program Ogólnopolskiej Pierwszej Soboty dla Dzieci?

Na 7 października przygotowujemy różne atrakcje. Rozpoczynamy o godz. 14.00 występem zespołu Skibowiańskie Zwyrtliki. To będzie spotkanie z góralską kulturą i tradycją, ale też świadectwo oddania górali Matce Bożej.

W wydarzeniu będzie uczestniczyć Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, powstałych i działających przy Radiu Maryja. Magda inspiruje dzieci z różnych stron świata do modlitwy różańcowej. Jest też bardzo zaangażowana w promocję pierwszych sobót miesiąca dla dzieci. Z wielką radością zgodziła się również dołączyć do wydarzenia 7 października, za co jestem jej ogromnie wdzięczna.

Zaplanowany jest koncert zespołu dziecięcego Promyczki Dobra z Nowego Sącza. Zapewne dzieci rozśpiewają wszystkich uczestników na chwałę Pana Boga i Maryi.

O godz. 16.00 rozpocznie się nabożeństwo pierwszej soboty dla dzieci. To będzie serce naszego spotkania. Wspólnie z dziećmi odprawimy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, realizując warunki, o które prosiła Matka Boża. Zakończenie planowane jest około godz. 17.20.

Czy osoby, które chcą wziąć udział w całym wydarzeniu, muszą się zapisać?

Bardzo do tego zachęcamy, gdyż ułatwi nam to organizację logistyczną spotkania. To da nam szacunki, jakiej liczby uczestników możemy się spodziewać. Zapisy służą do tego, abyśmy mogli się przygotować na przyjęcie wszystkich osób. Zapisanym udostępnimy m.in. materiały do promocji wydarzenia w parafii czy szkole. Formularz zapisu znajduje się na stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl.

Zachęcam do aktywnego włączania się w realizowanie prośby Matki Bożej z Fatimy poprzez podejmowanie praktyki wynagradzającego nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Dajmy też szansę dzieciom odpowiedzieć na wezwanie Maryi. Wypełniając Jej prośby, pomagamy ratować świat od zagłady.

PLAKAT_DRUK_2023_CZYSTY_A3_5-mm-spady

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl