By Beax, CC BY-SA 2.5 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4452814

„Nasz Dziennik”: Były niemiecki obóz koncentracyjny KL Soldau popada w ruinę

Były niemiecki obóz koncentracyjny KL Soldau popada w ruinę – poinformował „Nasz Dziennik”. Władze miasta Działdowa nie mają pieniędzy na renowację budynku.

„Nasz Dziennik” poinformował, że budynek byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Soldau w Działdowie jest w złym stanie. Obiekt niszczeje, ponieważ miasto nie ma środków na przeprowadzenie gruntownego remontu.

„Apelujemy przede wszystkim do ministerstwa kultury i w ogóle do rządu, żeby podjęto stosowne działania. My, <<na dole>>, nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić” – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Andrzej Rutecki, wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość” w Działdowie.

O wsparcie apeluje także dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosław Golon. Jak powiedział na łamach gazety, ta inwestycja przekracza możliwości samorządu, dlatego w działania na rzecz odbudowy miejsca kaźni wielu Polaków powinno zaangażować się całe państwo. To forma uczczenia ich pamięci.

„Wielki koszt utrzymania muzeum, odbudowy tych ruin, podniesienia i zbudowania tam miejsca pamięci z prawdziwego zdarzenia – to jest ponad siły 20-tysięcznego ośrodka miejskiego. (…) O to miejsce powinniśmy się zatroszczyć, zadbać, żeby powstało coś na taką skalę, jak to jest w nieodległych Palmirach czy Treblince” – zaznaczył prof. Mirosław Golon.

Obóz w Działdowie był trzecim największym obozem pod względem skali eksterminacji duchowieństwa. W KL Soldau zamordowano czterdziestu dziewięciu księży rzymskokatolickich, w tym dwóch księży biskupów diecezji płockiej.

Cały artykuł „Naszego Dziennika” poświęcony temu tematowi dostępny jest [tutaj]

TV Trwam News

drukuj