„Nasz Dziennik”: Brak pewności, czy warszawski Pałac Kultury formalnie pozbawiono imienia Józefa Stalina

Nie ma pewności, czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie został formalnie pozbawiony imienia Józefa Stalina – informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”. Do Rady Miasta Warszawy wniosek w tej sprawie skierowała grupa stołecznych samorządowców. Ich zdaniem budynek wciąż formalnie nosi nazwę sowieckiego dyktatora.

Rzecznik Pałacu wskazał, że wcześniejszej nazwy przestano używać w 1957 r., kiedy przekazano budynek prezydium stołecznej Radzie Narodowej. Warszawski radny Filip Frąckowiak podziela to stanowisko, jednak zauważa, że Pałac Kultury i Nauki wciąż pozostaje pomnikiem komunizmu w Polsce.

– Według dokumentów, które ustanawiają Pałac Kultury, a które znajdują się na stronie internetowej, Pałac Kultury i Nauki nie nosi imienia Józefa Stalina. Nie mniej sam Pałac jest pomnikiem komunizmu, jest pomnikiem sowieckiej i rosyjskiej dominacji w Polsce przez pół wieku. Sprawia także, że Warszawa nie może się rozwijać. W samym budynku możemy znaleźć wiele symboli nawiązujących do dominacji rosyjskiej i wpływu Moskwy na życie Polaków – wskazuje Filip Frąckowiak.

Nazwa Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina obowiązywała od 1954 r. Budynek miał stanowić „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Powstał według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa.

RIRM

drukuj