fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

Nad Polską przeszły nawałnice. Zginęła jedna osoba

W wyniku nawałnic, jakie przeszły przez Polskę zginęła jedna osoba. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje, że łącznie odebrano ponad 500 interwencji. Burze spowodowały utrudnienia w ruchu pociągów na terenie kraju.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania w Katowicach podał, iż w miejscowości Studzionka zginął 42- letni mężczyzna,  po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód. Obecnie występują utrudnienia na drodze krajowej nr 1 (DK 1) w Czechowicach- Dziedzicach w obu kierunkach. W Łaziskach Górnych na DK 81 został wstrzymany ruch w kierunku na Wisłę.

Przeszkody odnotowano, m.in. na odcinkach kolejowych: Katowice- Bielsko-Biała (powalone drzewa na odcinku Kobiór- Pszczyna), Katowice- Rybnik (powalone drzewa na odcinku Leszczyny- Rybnik), Racibórz- Krzyżanowice, Żywiec- Zwardoń, Bytom- Chorzów Stary.

Jak informuje dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w miejscowościach Czechowice- Dziedzice, Kobiór oraz Wisła Mała został uszkodzony gazociąg.

Na terenie całego województwa śląskiego występują utrudnienia w dostawach prądu. W rejonach gliwickim i będzińskim bez prądu pozostaje ponad 55 tys. odbiorców. W raporcie podanym przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach czytamy, że „występują wyłączenia w powiatach bielskim, mieście Bielsko-Biała, żywieckim i cieszyńskim”. Bez dostaw energii elektrycznej jest również szpital powiatowy w Pszczynie. Obecnie trwa usuwanie awarii.

W nocy nad gminą Międzylesie przeszła lokalna trąba powietrzna, która uszkodziła 15 dachów, w tym wieżę kościoła. Strażacy tymczasowo łatają je folią.

Rzecznik śląskiej straży pożarnej, Jarosław Wojtasik, poinformował, że w powiecie cieszyńskim ewakuowano 37 uczestników obozu pod namiotami. Ze straży pożarnej docierają również informacje nt. uszkodzeń budynków, głównie są to oberwane blachy i rynny.

Z powodu silnej burzy z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Katowicach do Bratysławy przekierowany został samolot czarterowy  z Turcji.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odnotowały utrudnienia w ruchu pociągów na terenie całego kraju. W wyniku silnej burzy została zablokowana trasa Poznań Wola- Kiekrz. Około godz. 1 zatrzymany został pociąg Świnoujście- Kraków. Trudności w ruchu dotyczą również sześć innych pociągów z Poznania
w kierunku Szczecina.  PKP PLK S.A. dodaje, że największe utrudnienia znajdują się na trasach Kraków- Bieżanów, Kraków- Olsza, Dulowa- Krzeszowice.

Nawałnice przeszły również w rejonie Krakowa oraz w okolicach Zielonej Góry. Ekipy pociągów do naprawy sieci oraz służby techniczne współpracują ze strażą pożarną.

PAP/RIRM

drukuj