fot. PAP/EPA

Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie z wizytą w Polsce

Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie gen. Curtis Scaparrotti odwiedzi dziś Kwaterę Główną Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Jest to najwyższe dowództwo natowskie na wschodzie Sojuszu, które monitoruje bezpieczeństwo m.in. w Polsce, Estonii, Słowacji i na Węgrzech.

W planie roboczej wizyty generała, jak mówi Marta Karpińska z biura prasowego MON, jest m.in. spotkanie z oficerami Korpusu oraz żołnierzami służącymi w szczecińskiej jednostce.

Od Szczecina właśnie gen. Scaparrotti rozpoczyna podróż do Polski, Estonii na Litwę i do Łotwy. Wszędzie tam odwiedzi wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, które stacjonują na wschodniej flance NATO od 2017 roku w ramach tak zwanej wzmocnionej wysuniętej obecności. W dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego generał spotka się z żołnierzami i oficerami flagowymi, aby przedyskutować wszystkie obecne działania NATO w rejonie Morza Bałtyckiego, jak i kluczową role dowództwa korpusu w koordynacji tych działań. Jest to wizyta o charakterze roboczym. Gen. Scaparrotti zostanie zapoznany z planem ćwiczeń na ten rok, w których będą brali udział żołnierze korpusu – podkreśla Marta Karpińska.

Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie od czerwca ubiegłego roku funkcjonuje jako Dowództwo Sił Wysokiej Gotowości. Odpowiada ona za wszystkie jednostki oraz siły lądowe NATO znajdujące się na wschodniej flance. Gotowa jest też do natychmiastowego przejęcia odpowiedzialności za prowadzenie wszystkich operacji lądowych Sojuszu w rejonie Morza Bałtyckiego.

RIRM

drukuj