Na Uniwersytecie Mistyki w Avili powstała katedra św. Jana Pawła II

W piątek, na Uniwersytecie Mistyki w Avili, powstała katedra św. Jana Pawła II. Została powołana w 40. rocznicę wyboru polskiego papieża na Stolicę Piotrową.

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili została erygowana Katedra św. Jana Pawła II. Jej celem jest promowanie szeroko pojętej myśli polskiego papieża. W Inauguracji udział wzięli m. in. ks. bp Jesús García Burillo oraz ambasador Marzenna Adamczyk.

Katedra św. Jana Pawła II została powołana, aby uczcić 40-lecie wyboru polskiego papieża na Stolicę Piotrową. Stosowna umowa została podpisana między Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i Międzynarodowym Centrum Studiów nad Świętą Teresą od Jezusa i św. Janem od Krzyża w Avili (CITeS), znanym jako Uniwersytet Mistyki.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, w tym Marzenna Adamczyk, Ambasador Polski w Hiszpanii, miejscowy ordynariusz ks. bp Jesús García Burillos oraz przedstawiciele Polskiego Instytuty Kultury w Madrycie. Kierowaniem nowej jednostki badawczej zajmie się ks. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu św. Jana Pawła II w Rzymie.

Swoją działalność katedra rozpoczęła od międzynarodowego sympozjum „Jan Paweł II w obliczu doświadczenia Boga”. Wystąpienia prelegentów, m. in. z Polski, Hiszpanii i USA, dotyczyły związku papieża z mistykami zakonu Karmelitów Bosych. Można było je śledzić przez internet.

Konferencja była również okazją do dyskusji nad formułą pracy powołanej do życia katedry i nad zagadnieniami, które wyznaczą jej naukowe poszukiwania. Są to m. in. relacje pomiędzy mistycznym doświadczeniem Boga a Społeczeństwem technologicznym, wiara a nauka, mistyka a polityka, ale również zagadnienia dotyczące źródeł i wzorców odnowy duchowości chrześcijańskiej czy też jej roli w nowej ewangelizacji.

„Chcemy również zająć się problematyką duchowości komunii, której krzewienie tak bardzo leżało na sercu św. Janowi Pawłowi II” – mówi o. Jerzy Nawojowski OCD.

Wykładowca i sekretarz uniwersytetu ma nadzieję, że katedra przyczyni się do rozwoju myśli teologicznej oraz zbliżenia Polski i Hiszpanii.

„To piękny dar na 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II” – podkreślił o. Jerzy Nawojowski.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl