fot. twitter.com/MI_GOV_PL

Na terenie budowy przekopu przez Mierzeję nie będzie wydobywany bursztyn

Na terenie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską nie są i nie będą prowadzone żadne działania związane z wydobyciem bursztynu – podała w środę rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska. Wskazała, że to nieopłacalne ekonomicznie.

Z uwagi na ekonomiczną nieopłacalność podjęto decyzję o niewystępowaniu o koncesję na wydobycie bursztynu – poinformował Urząd Morski.

Analizowano jakość, potencjalną ilość bursztynu oraz ewentualne poniesione nakłady.

Jak podała w komunikacie rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska, po przeprowadzonych analizach – już po rozpoczęciu prac – nastąpiła zmiana technologii budowy śluzy i obecnie w miejscu wykonywanej śluzy (obszar złoża B, z którego pierwotnie zakładano odzyskanie bursztynu), powstaje szczelna przesłona w technologii jet-groutingu.

„W związku z tym, iż w trakcie prac wydobywane są minimalne ilości ziemi (zwierciny), żadne działania związane z jej przesiewaniem w celu poszukiwania bursztynu nie będą prowadzone” – dodała rzecznik Magdalena Kierzkowska.

Przypomniała, że w maju zeszłego roku Urząd Morski informował podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, że dla Urzędu Morskiego w Gdyni, czyli inwestora, priorytetem jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a nie wydobycie bursztynu.

„W związku z tym, od początku brano pod uwagę wyłącznie ewentualne zasoby bursztynu, znajdujące się w obszarze, gdzie będzie odbywać się ingerencja w grunt” – wskazała rzecznik.

Informację o tym, że Urząd Morski w Gdyni nie będzie występował o koncesję, podał portal tvregionalna24.pl.

W połowie ubiegłego roku ówczesne Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej informowało, że na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się około 1,4 tony bursztynu. Jak wówczas podano, z badań przeprowadzonych przez inwestora budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wynika, że bursztyn znajduje się w dwóch złożach o objętości 900 kg i 500 kg.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl