fot. mgm.gov.pl

Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę

Rozpoczyna się budowa podejścia do śluzy od strony Zalewu Wiślanego – poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Przekop Mierzei Wiślanej wkracza w kolejną fazę.

Prace przy przekopie są prowadzone zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Urząd Morski w Gdyni. Dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat.

– Teraz odbywają się roboty przygotowawcze, ale również rozpoczyna się już budowa podejścia do śluzy od strony Zalewu Wiślanego. Oczywiście priorytet w postaci budowy dwóch mostów obrotowych, a więc przyczółki i budowa całego układu drogowego, jest obszarem prac, które obecnie odbywają się na Mierzei Wiślanej. Wkolejnym etapie wykonawca przystąpi do budowy śluzy i równolegle będzie miała miejsce budowa falochronów od strony zatoki i toru podejściowego wraz z całą infrastrukturą morską wskazał minister Marek Gróbarczyk.

W tej chwili na terenie przekopu Mierzei Wiślanej trwa budowa obiektów socjalnych i biurowych. Wykonawcą inwestycji jest polsko-belgijskie konsorcjum.

Kanał pozwoli na rozwój portów na Zalewie Wiślanym. Uniezależni także Polskę od Rosji. Dziś jedyna droga wodna z Zatoki Gdańskiej do Zalewu biegnie przez obwód Kaliningradzki. Pierwszy statek ma przepłynąć kanałem w 2022 roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl