fot. TVP Wilno

Na Litwie w Solecznikach stanęły dwumetrowe pisanki

W centrum miasta Soleczniki na Wileńszczyźnie ustawiono na Wielkanoc dwumetrowe pisanki z tradycyjnymi wzorami. Dwumetrowe pisanki zdobią też Połągę, a w Wilnie w jednej z dzielnic zawieszono na drzewach tysiące dekoracji w formie pisanek.

Osiem solecznickich kolorowych pisanek, wykonanych ze styropianu z charakterystycznymi dla Litwy i Wileńszczyzny wzorami, przygotowali pracownicy miejscowego Centrum Kultury.

„To pandemia, która w szczególnie bolesny sposób uderza w kulturę, zmusiła nas do poszukiwania alternatywnych form kontaktu w ludźmi” – powiedziała PAP dyrektor Centrum Grażina Zabarauskaite.

Prace nad zdobieniem solecznickich pisanek zajęły dwa tygodnie. Na ich malowanie zużyto ponad 20 litrów farby.

Dwumetrowe pisanki od lat w okresie świątecznym zdobią też nadmorski kurort Połągę. Dotychczas były one ustawiane wzdłuż głównego deptaku, na alei Basanavicziusa, przekształcając ją na kilka tygodni w aleję pisanek.

W tym roku kolorowe świąteczne jaja imponującej wielkości zostały ustawione w nietradycyjnych miejscach Połągi. Na stronie internetowej samorządu miasta zamieszczono też mapę z pisankami. W ten sposób Połąga zachęca swych mieszkańców i gości do spaceru w poszukiwaniu „świątecznej niespodzianki”.

Natomiast jedna z wileńskich dzielnic, Justyniszki, została przyozdobiona w tysiące kolorowych dekoracji w formie pisanek, które przygotowali uczniowie 13 placówek edukacyjnych tej dzielnicy.

„Jesteśmy szczęśliwi i mile zaskoczeni, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców Justyniszek. Ludzie wydają się być naprawdę zmęczeni pandemią, szarością i tęsknotą za dobrymi emocjami” – powiedziała starosta wileńskiej dzielnicy Jurgita Kurminaite-Żelviene.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl