Litwa: sejm nie przyjmie ustawy o pisowni polskich nazwisk

Obecny sejm litewski nie przyjmie ustawy o pisowni polskich nazwisk – poinformowała przewodnicząca tamtejszego parlamentu Loreta Graużiniene.

Przypomnijmy, że rząd litewski zobowiązał się do rozstrzygnięcia problemu pisowni nazwisk po ostatnich wyborach parlamentarnych – pod koniec 2012 roku. Terminy zakończenia tej sprawy ciągle były odraczane, a kolejne wybory parlamentarne na Litwie odbędą się już 9 października.

Danuta Narbut, Polka mieszkająca na Litwie, podkreśla, że uregulowanie kwestii pisowni polskich nazwisk jest konieczne.

– I nawet nie dla Polaków mieszkających na Litwie, ale dla wszystkich obywatelki państwa litewskiego. Tu też chodzi o kwestię małżeństwa – wielu obywateli litewskich zawiera związki małżeńskie z przedstawicielami innych narodów, więc to wpływa na dalsze rozwiązania problemów. Mam nadzieję, że teraz obywatele państwa litewskiego 9 października przyjdą do urn wyborczych i oddadzą głos na tych, którzy jednak robią to, co obiecują. Na pewno nie są to osoby z rządzącej teraz koalicji – komentuje Danuta Narbut.

Wprowadzenie pisowni nazwisk polskich na Litwie i litewskich w Polsce z użyciem znaków diakrytycznych przewiduje traktat polsko-litewski z 1994 roku. W obecnym prawie litewskim obowiązuje jednak pisownia imion i nazwisk w dokumentach w wersji litewskiej. Z kolei litewskie sądy coraz częściej zezwalają na zapis nazwiska w dokumentach tożsamości zgodnie z oryginalną pisownią. Większość tych spraw prowadzi Europejska Fundacja Praw Człowieka.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl