Fot. PAP/Valdemar Doveiko

Obchody Święta Wojska Polskiego na Litwie

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie i społeczności polskiej w tym kraju złożyli w poniedziałek, w Święto Wojska Polskiego, wieńce na Wileńskim Cmentarzu na Rossie, przy grobie, w którym jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.

Przy mauzoleum Matki i Serca Syna z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej byli obecni kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i akademicka, goście z Polski.

„Stojąc tutaj, u stóp mauzoleum Matki i Serca Syna, odczuwamy głęboką wdzięczność dla tych, którzy obronili nasz kraj przed nawałą ze Wschodu” – powiedziała w polskiej kwaterze wojskowej na Rossie Urszula Doroszewska, ambasador RP na Litwie.

Ambasador podkreśliła, że zawdzięczając Wojsku Polskiemu w 1920 roku „nie tylko nasz kraj, także i kraje bałtyckie uniknęły niewoli i przez 20 lat, podobnie jak Polska, cieszyły się wolnością”.

Urszula Doroszewska przypominając trwającą inwazję Rosji na Ukrainę wskazała, że „ten sam wróg znów chce dosięgnąć Ukrainy i przywracać neoimperialny porządek, w oparciu o argument siły i zastraszenia”.

„Podobnie jak Polska w 1920 roku, dziś to dzielni Ukraińcy, broniąc swojej ojczyny przed brutalnymi i nieuznającymi żadnych reguł i moralności najeźdźcami, bronią jednocześnie i nas – Polaków i Litwinów, oraz całej Europy” – powiedziała szefowa polskiej dyplomacji na Litwie.

Pułkownik Sławomir Pawlikowski, attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy wskazując na aktywną współpracę Polski i Litwy w realizacji wspólnych celów strategicznych i wojskowych podkreślił, że „Polska jest dzisiaj silnym państwem, wiarygodnym i aktywnym partnerem oraz sojusznikiem struktur międzynarodowych: Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Jesteśmy gotowi bronić naszych wartości, naszego modelu społeczeństwa i sposobu życia. (…) Polskie Siły Zbrojne są i będą modernizowane oraz będą systematycznie zwiększać swoje zdolności. Głównym ich celem jest umocnienie poziomu bezpieczeństwa naszego państwa, zwiększenie potencjału obronnego Polski, ale również w szerszym kontekście – poziomu obronności Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział pułkownik.

Litewskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego po południu przeniosły się do Zułowa, miejscowości odległej o 60 km na północ od Wilna, miejsca urodzin marszałka. W Zułowie odbył się piknik z udziałem społeczności polskiej. Z repertuarem pieśni patriotycznych i okresu międzywojennego wystąpił Maciej Nerkowski, śpiewak operowy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl