fot. PAP/Marcin Obara

Litwini przeciwni oryginalnej pisowni nielitewskich nazwisk

Prawie 70 tys. Litwinów podpisało się pod projektem ustawy zezwalającej na zapis nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w formie oryginalnej na dalszych stronach paszportu.

Polacy mieszkający na Litwie sprzeciwiają się wdrożeniu takich zapisów. Chcą, aby oryginalna pisownia nazwisk została zachowana także na pierwszych stronach dokumentów.

Dr Bogusław Rogalski, ekspert do spraw Polaków na Litwie, podkreśla, że jest to prowokacja litewskich środowisk nacjonalistycznych, które zwalczają polskość.  

– Ten projekt, ta inicjatywa wpisuje się w dalszy ciąg walki z polskością na Litwie. W jaki sposób? Otóż zapisywanie nazwiska na ostatniej lub przedostatniej stronie paszportu jest wielkim nieporozumieniem. Według prawa międzynarodowego nazwisko jest jednym z najważniejszych praw przyrodzonych człowieka. Po prawie do życia, po prawie do godności, trzecim najważniejszym prawem człowieka jest prawo do nazwiska – zwraca uwagę dr Bogusław Rogalski.

Podpisy pod projektem trafiły do Głównej Komisji Wyborczej, która ma dwa tygodnie na sprawdzenie ich autentyczności.

Jeśli projekt przejdzie weryfikację, trafi do litewskiego Sejmu. Obecnie prawo na Litwie przewiduje, że imiona i nazwiska są pisane w dokumentach w wersji litewskiej.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj