fot. twitter.com/GDDKiA_Olsztyn

Na budowie węzła Ełk Wschód archeolodzy odnaleźli bursztynowy naszyjnik

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki.

Karol Głębocki poinformował w poniedziałek o zakończeniu badań archeologicznych na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka.

„Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca” – wskazał i dodał, że oprócz naszyjnika archeolodzy odnaleźli monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce.

Ponieważ archeolodzy pracowali na dawnym cmentarzu odnaleziono liczne szkielety oraz fragmenty kości.

„Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej” – poinformował Karol Głębocki.

Droga Ełk Południe – Wysokie ma być budowana do końca 2022 roku. Koszt prac budowlanych to 686 mln zł, a całości projektu ponad 780 mln zł.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl