fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

MZ: trwają prace dot. podniesienia nakładów na służbę zdrowia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wzrostem nakładów na służbę zdrowia względem PKB w latach 2018-2025. Ma to przełożyć się na szanse dla pacjentów, kondycję placówek opieki zdrowotnej oraz wynagrodzenia.

Zapowiedział to minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Według informacji, w 2018 roku odsetek ten ma wynosić 4,58 procent PKB, potem wzrastać do 6 procent w 2025 roku.

Szef resortu odniósł się w ten sposób do zapowiedzi pracowników służby zdrowia, którzy żądają natychmiastowego zwiększenia nakładów na publiczne lecznictwo. Chcą poziomu gwarantującego m.in. likwidację kolejek i odpowiednie wynagrodzenia personelu medycznego.

Działania resortu, które zmierzają do zwiększania finansowania lecznictwa, dobrze ocenia poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

– Od dawna mówiło się o tym, że mamy w Polsce zbyt małe nakłady na ochronę zdrowia w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej i w końcu ktoś przechodzi od słów do czynów. Bardzo dobrze, że minister Radziwiłł przedstawił taki plan sukcesywnego dochodzenia do zwiększonych nakładów na ochronę zdrowia. Odniesienie do PKB jest jak najbardziej właściwe, bo zawsze mówiło się, że powinniśmy osiągnąć przynajmniej poziom 6 procent PKB (do tej pory było to około 4,4/4,5 procent) co z pewnością wpłynie znacząco na poprawę dostępności w ochronie zdrowia i na skrócenie kolejek – mówi poseł Tomasz Latos.

Resort prowadzi z przedstawicielami pracodawców i pracowników w ramach trójstronnego zespołu branżowego prace nad projektem ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia we wszystkich zawodach medycznych.

RIRM

drukuj