fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Myśliwi i leśnicy obchodzili swoje święto

Zakończył się XIV Hubertus Węgrowski Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko. Głównym celem wydarzenia było lepsze poznanie polskich lasów i zwierzyny. Myśliwi i leśnicy świętowali również w weekend w Wielkopolsce.

Hubertus Wielkopolski w tym roku odbywał się w ramach IV Festiwalu Kultury Łowieckiej w Jarocinie.

– Na mojej rękawicy jest sokół, który służy do polowań – powiedział sokolnik, Marcin Szymczak.

Do Jarocina przybyli myśliwi i leśnicy, aby promować kulturę łowiecką. Pan Bogdan zajmuje się wabieniem jeleni.

– Najważniejszy jest słuch muzyczny wabiarza, który bezbłędnie umie odtworzyć ryk byka – wskazał wabiarz jeleni, Bogdan Michalak.

Na miejscu było wiele atrakcji, m.in. stoiska edukacyjne, pokazy kulinarne dań z dziczyzny, a także gry i zabawy dla najmłodszych. Można było także zobaczyć pokaz jednej z najstarszych typów broni, jakim jest łuk.

– Z roku na rok notujemy coraz większe zainteresowanie w tej formie łowieckiej – podkreślił przewodniczący komisji Łuczniczej PZL Poznań, dr inż. Marcin Włoch.

Moc atrakcji czekała także na uczestników XIV Hubertusa Węgrowskiego Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko – wybitnego naukowca, który bronił polskich lasów.

Centralnym punktem była uroczysta Msza święta.

– Jak to mówił nasz profesor, nie wystarczy brać, ale też trzeba Panu Bogu coś od siebie dać. Chcemy dać nasze podziękowanie, czyli dar serca za to, że mamy piękne leśnictwo – powiedział kapelan leśników, ks. Tomasz Duszkiewicz.

Ordynariusz diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Piotr Sawczuk, podziękował w czasie homilii za chwalebną historię środowiska myśliwych i leśników.

– Dziękujemy za mężne włączanie się w walkę o wolną Polskę. Dziękujemy za ofiarną pracę nad utrzymaniem lasów jako ważnego dobra narodowego – zaznaczył ks. bp Piotr Sawczuk.

Za stanie na straży testamentu śp. prof. Jana Szyszko dziękowała leśnikom i myśliwym jego żona Krystyna Szyszko. Apelowała jednocześnie o dbanie i ochronę wielkiego dziedzictwa, jakim są polskie lasy.

– Dbajmy o to, bo wiemy, że lasy ciągle są w zagrożeniu. Są różne pomysły, takie jak Zielony Ład, czy jeśli chodzi o Polski Związek Łowiecki. Są próby zniszczenia lasów. (…) Musimy iść za naszym Prymasem i mówić: „non possumus”. Nie możemy pozwolić tego zniszczyć – powiedziała Krystyna Szyszko.

Lasy to polska duma narodowa. Nie byłoby ich bez ogromu pracy polskich leśników, którzy od wieków dobrze gospodarują ich zasobami. Patronat medialny nad XIV Hubertusem Węgrowskim Mazowsza i Podlasia im. prof. Jana Szyszko objęła m.in. TV Trwam i Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj