fot. PAP/Jakub Kamiński

MSZ: wśród ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech nie ma Polaków

Nie ma Polaków wśród zidentyfikowanych dotychczas ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech – poinformował dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w środę nad ranem nawiedziło środkowe Włochy, wzrosła już  do 37.

– Nasze służby konsularne na bieżąco monitorują sytuację. Jesteśmy w kontakcie również z miejscowymi władzami włoskimi. Z najnowszej informacji, którą przekazał nam wydział kryzysowy włoskiego MSZ, wynika, że wśród zidentyfikowanych ofiar trzęsienia ziemi nie ma obywateli polskich. Natomiast pamiętajmy, że w tym momencie na miejscu tragedii trwa jeszcze wytężona praca służb ratowniczych. Wiemy również, że wiele osób znajduje się jeszcze pod zawalonymi budynkami. Na taką ostateczną informację i potwierdzenie pewnie będziemy musieli poczekać do czasu zakończenia akcji ratowniczej przez włoskie służby – mówił Rafał Sobczak.

Trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 03.36. Ognisko wstrząsów zlokalizowano w odległości około 80 km na południowy wschód od miasta Perugia. Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marche. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km.

W ciągu pierwszych trzech godzin po trzęsieniu odnotowano 17 wstrząsów wtórnych, w tym największy o sile 5,5 w skali Richtera – podały włoskie służby sejsmologiczne. Siłę pierwotnego wstrząsu oceniono na 6 w skali Richtera.

RIRM

drukuj