Indonezja: rozpoczęła się ewakuacja turystów uwięzionych na wulkanie

Ewakuacja blisko 700 turystów uwięzionych na szczycie wulkanu Rinjani przez trzęsienie ziemi rozpoczęła się w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Lombok. Do późnego popołudnia (czasu miejscowego) w bezpieczne miejsce sprowadzono ponad 250 osób.

Grupa ratowników dotarła do kilkuset osób, które pozostały w pobliżu jeziora wulkanicznego w kraterze wulkanu – powiedział indonezyjskiej telewizji przedstawiciel wojska Arifianto. Sprowadzą oni turystów na dół, wspierani przez elitarne jednostki sił specjalnych, które mają przyspieszyć ewakuację.

Część turystów odniosła niegroźne obrażenia i jest w szoku wywołanym ostatnimi doświadczeniami, ale większość jest w dobrej kondycji – dodał.

Według indonezyjskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych na wulkanie utknęło ponad 680 osób, w większość obcokrajowców pochodzących z 26 krajów.

W niedzielę rano trzęsienie o magnitudzie 6,4 nawiedziło obszar w pobliżu wulkanu. Trzęsienie spowodowało śmierć co najmniej 16 osób (wcześniej informowano o co najmniej 14) i obrażenia u ponad 160, a także zniszczyło ponad 1,4 tys. domów. Położone płytko źródło wstrząsów wywołało osunięcia ziemi na zboczach wulkanu, a masy ziemi zablokowały szlaki prowadzące na dół.

Według amerykańskiej służby sejsmologicznej USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 128 km na północny wschód od miasta Mataram. Indonezyjskie służby meteorologiczne odnotowały ponad 270 wstrząsów wtórnych.

Rinjani to drugi najwyższy, liczący 3 726 metrów wysokości wulkan Indonezji i popularny szczyt trekkingowy, położony na terenie parku narodowego Gunung Rinjani.

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, tj. w strefie dużej aktywności sejsmicznej, okalającej basen Oceanu Spokojnego.

PAP/RIRM

drukuj