fot. twitter.com

MSZ: Polska i Węgry będą wspólnie pomagać prześladowanym na tle religijnym

Polska i Węgry porozumiały się w zakresie niesienia pomocy prześladowanym grupom religijnym, a także przeciwdziałania zagrożeniom dla wolności religii – poinformowało MSZ. Porozumienie zawarto podczas wizyty wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego na Węgrzech.

Jak podało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, dwudniowa wizyty wiceszefa MSZ w Budapeszcie odbywa się na zaproszenie sekretarzu stanu Węgier Tristana Azbeja, ministra do spraw pomocy prześladowanym chrześcijanom i programu Hungary Helps.

„Kluczowym punktem spotkania było zawarcie Porozumienia o współdziałaniu w celu promocji stabilności, odbudowy i pojednania przez współpracę humanitarną i rozwojową w odpowiedzi na kryzysy humanitarne i prześladowanie mniejszości religijnych na całym świecie” – wyjaśniono w komunikacie resortu dyplomacji.

Podczas rozmów, jak zrelacjonowano, ministrowie obu państw podkreślili znaczenie międzynarodowej współpracy w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla wolności religii i zadeklarowali chęć działania na rzecz wsparcia chrześcijan i innych grup wyznaniowych cierpiących prześladowania z powodu swoich przekonań.

„Mam nadzieję, że podpisane memorandum umożliwi niesienie bezpośredniej pomocy prześladowanym grupom religijnym, zwłaszcza chrześcijanom, ale także ludziom wszystkich innych wyznań. Będziemy ich wspierać oraz działać na rzecz podniesienia międzynarodowej świadomości na temat rosnącej skali naruszeń jednego z podstawowych praw człowieka: prawa do wolności wyznania i głoszenia swoich przekonań” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister Paweł Jabłoński.

Jak wskazało MSZ, szczególne wsparcie powinno trafiać do osób najbardziej narażonych: dzieci, kobiet, osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, a więc tych, którzy ponoszą najdotkliwsze skutki kryzysów humanitarnych.

„Potrzeby najsłabszych są głównym priorytetem Polskiej pomocy. (…) Wśród nich są również mniejszości religijne, społeczności przesiedlone i prześladowane na całym świecie. Ich ochrona należy do najważniejszych celów polskiej polityki zagranicznej. Prawo do wyznawania i głoszenia swoich przekonań jest jednym z podstawowych praw człowieka, a zadaniem państw takich jak Polska i Węgry jest ochrona tego prawa, zgodnie z chrześcijańskimi i humanistycznymi wartościami, którymi kierujemy się w naszej polityce” – mówił Paweł Jabłoński.

Wiceszef MSZ spotkał się ponadto z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Zsoltem Némethem.

„Uczestnicy spotkania z uznaniem odnotowali współpracę Polski i Węgier w zakresie problematyki wolności religii i przekonań, w tym w ramach Sojuszu na rzecz wolności Religii, którego oba państwa są członkami założycielami” – czytamy.

W rozmowie poruszono także tematy dwustronne i podkreślono wagę polsko-węgierskich relacji w czasie pandemii.

„Wiceminister Jabłoński wspomniał majową wizytę w Budapeszcie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i wyraził nadzieję, że już wkrótce dojdą do skutku kolejne wizyty wysokich urzędników polskich i węgierskich, przesunięte powodu wybuchu koronawirusa” – podało biuro MSZ.

Kolejne rozmowy Jabłoński podejmie z podsekretarzem stanu ds. rozwoju eksportu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Istvánem Joó, a wśród tematów znajdzie się kwestia współpracy w obrębie Grupy Wyszehradzkiej, w tym priorytety polskiej prezydencji, a także kwestie ekonomiczne.

„We wtorek wiceszef polskiej dyplomacji spotka się również z przedstawicielami węgierskiej Polonii” – zapowiedziało biuro rzecznika resort.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl