fot. PAP/EPA

MSZ nie potwierdza informacji o Polakach wśród ofiar zamachów na Sri Lance

MSZ nie potwierdza informacji dotyczących Polaków, którzy stali się ofiarami lub poszkodowanymi w wyniku ataków na Sri Lance – powiedziała w niedzielę PAP rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

„Służby konsularne i dyplomatyczne podejmują działania w celu weryfikacji doniesień. Oprócz tego staramy się uzyskać wszelkie inne informacje, które mogą nas doprowadzić do ewentualnych poszkodowanych obywatelach polskich” – zapewniła rzecznik MSZ. Jak dodała, ponieważ na Sri Lance wprowadzono godzinę policyjną działania służb są utrudnione.

MSZ podało na Twitterze, że związku z wprowadzeniem godziny policyjnej na Sri Lance i informacją o blokadzie portali społecznościowych, Polacy potrzebujący pomocy w Sri Lance mogą się kontaktować z Ambasadą RP w Indiach. Tel. dyżurny ambasady w New Delhi: +91 991099947, adres e-mail: Newdelhi.wk.dyzurny@msz.gov.pl.

W Niedzielę Wielkanocną w kilku miastach Sri Lanki doszło do serii eksplozji w kościołach i hotelach, w których – według ostatniego bilansu władz – zginęło co najmniej 207 osób, a 450 osób zostało rannych. MSZ Sri Lanki podało, że zweryfikowało narodowość 11 zabitych w atakach obcokrajowców. Są to: trzej Indusi, dwaj Turcy, Portugalczyk, trzej Brytyjczycy oraz dwie osoby z obywatelstwem W. Brytanii i USA. 9 cudzoziemców uznaje się za zaginionych.

Resorty spraw zagranicznych Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Portugalii potwierdziły, że w atakach zginęli obywatele z tych państw. Kilku obywateli Stanów Zjednoczonych zginęło w niedzielnych wybuchach na Sri Lance – oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Lankijski rząd zablokował media społecznościowe i komunikatory takie jak Facebook czy WhatsApp, aby „zapobiec rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych i fałszywych informacji” na temat ataków. W komunikacie zapewniono, że jest to „środek jedynie tymczasowy”. Ponadto natychmiastowo w życie weszła godzina policyjna, która ma obowiązywać w godzinach 18.00-6.00. Przez najbliższe dnia szkoły mają pozostać zamknięte, zajęcia na uniwersytetach odwołano bezterminowo. Na międzynarodowym lotnisku w stolicy zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale lankijski narodowy przewoźnik SriLankan Airlines zapewnił, że mimo związanych z tym lekkich opóźnień loty są nadal realizowane.

Sri Lanka jest krajem w większości buddyjskim, a liczbę katolików w tym 21-milionowym kraju szacuje się na ok. 1,2 mln ludzi; według danych z 2012 roku ok. 70 proc. mieszkańców to buddyści, 12,6 proc. stanowią hinduiści, 9,7 proc. – muzułmanie, a chrześcijanie – 7,6 proc.

PAP/RIRM

drukuj