MSZ Japonii deklaruje wzmocnienie postawy wobec Korei Płn.

Japonia wzmocni postawę wobec zagrożenia ze strony Korei Północnej i przeznaczy 500 mln dolarów na poprawę bezpieczeństwa żeglugi w Azji Wschodniej, gdzie Chiny wysuwają roszczenia do znacznych akwenów morskich – oświadczył w czwartek szef japońskiego MSZ.

Minister Taro Kono zaprezentował takie stanowisko w trakcie wizyty w USA, występując w Waszyngtonie na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem i amerykańskim ministrem obrony Jimem Mattisem.

Obie strony zadeklarowały wzmocnienie współpracy w dziedzinie obrony.

„W obliczu poważnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia, przyspieszamy wprowadzanie w życie wytycznych z 2015 roku w sprawie amerykańsko-japońskiej współpracy obronnej oraz kontynuujemy przesunięcia sił USA w Japonii i na Guam” – powiedział Mattis.

Korea Północna zapowiadała możliwość wystrzelenia pocisku balistycznego w okolice stanowiącej terytorium USA wyspy Guam, ale północnokoreańskie media podały w bieżącym tygodniu, że przywódca państwa Kim Dzong Un zawiesił decyzję w tej sprawie, oczekując na kolejne posunięcie Stanów Zjednoczonych.

Wydany po rozmowach z Taro Kono komunikat Departamentu Stanu głosi, że Japonia zamierza rozszerzyć swą rolę w sojuszu z USA „i wzmocnić swe zdolności obronne”, Waszyngton zaś „podtrzymuje zobowiązanie rozmieszczenia swych najnowocześniejszych systemów w Japonii”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl