MSWiA „stanowczo” nie zgadza się z zarzutami AI

MSWiA stanowczo nie zgadza się z zarzutami stawianymi przez Amnesty International i uważa wyrażone negatywne opinie za nieuzasadnione – oświadczył resort, odnosząc się do raportu AI, zarzucającego Polsce ograniczanie prawa obywateli do pokojowych zgromadzeń.

Przedstawiony w czwartek raport AI pt. „Polska: Demonstracje w obronie praw człowieka” zawiera szereg rekomendacji w zakresie wolności zgromadzeń. Dokument powstał po protestach, które latem odbyły się na ulicach polskich miast w reakcji na parlamentarne prace nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Odnosząc się do raportu, MSWiA przypomniało, że w polskim porządku prawnym istnieją konstytucyjne gwarancje przyznające powszechne prawo do organizowania pokojowych demonstracji oraz do swobody wyrażania poglądów. Resort zapewnił, że funkcjonariusze zabezpieczając zgromadzenia „z udziałem różnych grup, często prezentujących odmienne poglądy”, zawsze wykonują swoje zadania zgodnie z przepisami prawa.

Jak dodano, głównym celem funkcjonariuszy jest zapewnienie bezpieczeństwa osób oraz ochrona porządku publicznego.

„Chroniąc tego typu wydarzenia publiczne służby przede wszystkim dokonują rzetelnej analizy potencjalnych zagrożeń oraz muszą sprawnie reagować na zidentyfikowane i zaistniałe przejawy naruszenia obowiązującego prawa” – poinformowały PAP służby prasowe MSWiA.

Resort podkreślił, że działania służb w stosunku do uczestników zgromadzeń dotyczą wyłącznie sytuacji naruszenia przepisów – przestępstw lub wykroczeń.

Ministerstwo zapewniło, że służby w swych działaniach „nie kierują się przynależnością partyjną, narodowościową, etniczną czy religijną”.

„W tym zakresie przepisy prawa są jednoznaczne, a za ich naruszenie funkcjonariusze ponoszą konsekwencje karne i dyscyplinarne” – podkreślono.

„Skargi przeciwko Polsce wnoszą stowarzyszenia, które same otwarcie deklarują łamanie obowiązującego prawa. Ich celem nie jest korzystanie z konstytucyjnej wolności manifestowania swoich poglądów, ale odbieranie prawa do zgromadzeń innym. Dobitnym przykładem są powtarzające się próby niedopuszczenia do legalnych uroczystości upamiętniających ofiary tragedii ze Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku” – podało MSWiA.

Według resortu te działania „wpisują się w deklaracje opozycji, która sama siebie nazywa +totalną+”.

„To opozycja deklaruje, że zdobędzie władzę przez +ulicę+ tzn. poprzez wszczynanie awantur i zamieszek oraz +zagranicę+, a nie – jak to ma miejsce w każdym demokratycznym kraju – za pomocą kartki wyborczej” – głosi komunikat MSWiA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl