fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

MSWiA: Polska konsekwentnie sprzeciwia się mechanizmowi relokacji

Polska konsekwentnie podtrzymuje stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi relokacji; bezpieczeństwo narodowe pozostaje w zakresie wyłącznej odpowiedzialności każdego państwa członkowskiego – podkreślił minister Mariusz Błaszczak w kolejnej odpowiedzi na zarzuty Komisji Europejskiej.

Polskie stanowisko przekazało w komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Polska konsekwentnie podtrzymuje stanowisko sprzeciwiające się mechanizmowi relokacji. To rozwiązanie jest błędne i zagraża bezpieczeństwu. Po raz kolejny podkreślam, że bezpieczeństwo narodowe pozostaje w zakresie wyłącznej odpowiedzialności każdego państwa członkowskiego” – wskazał minister M. Błaszczak, cytowany w komunikacie resortu.

Jak podano, szef MSWiA podpisał kolejną odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej dotyczące nieprzyjmowania imigrantów do Polski.

Zdaniem MSWiA Komisja nie wzięła pod uwagę argumentacji strony polskiej. W dokumencie wskazane zostały systemowe braki w mechanizmie wykonywania decyzji o relokacji, które nie pozwalają na zapewnienie odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa. Resort uważa, że mechanizmy weryfikacyjne są niewystarczające.

W opinii ministerstwa, Komisja Europejska nie ustosunkowała się w swojej korespondencji do wielu przytoczonych przez Polskę w swojej poprzedniej korespondencji argumentów.

„Może to świadczyć o dogmatycznym podejściu do zajętego wcześniej stanowiska m.in. w sprawie mechanizmu relokacji uchodźców” – oceniono.

PAP/RIRM

drukuj