MS: Dożywocie za zabójstwo połączone z gwałtem

Wprowadzamy karę bezwzględnego dożywocia za zgwałcenie, przede wszystkim zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, któremu towarzyszy zabójstwo – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dot. propozycji zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne. Prokurator Generalny zapowiedział dziś, że nastąpi zasadnicza zmiana całego Kodeksu karnego.

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił dziś, że polskie sądy należą do najłagodniejszych w orzekaniu kar za niezwykle okrutne przestępstwa, jakimi są gwałty.

„Chcemy to zmienić, chcemy zmienić to poprzez zmianę ustawodawstwa karnego i wprowadzenie rozwiązań, które będą obligowały sądy do orzekania wyższych kar dla tego rodzaju przestępstwa (…). Przed nami jest zasadnicza zmiana całości Kodeksu karnego. Będziemy chcieli pójść dalej o tyle, że będziemy chcieli zmienić filozofię karania, która jest określana w części ogólnej Kodeksu karnego, która dotyczy wszystkich przestępstw, bez wyjątku” – zapowiedział Zbigniew Ziobro.

Będziemy chcieli dokonać zmiany długości kary punktowej pozbawienia wolności w taki sposób, by ta kara była mierzona od miesiąca do 30 lat pozbawienia wolności – mówił Prokurator Generalny. Polityk zaznaczył, że dziś „tą górną granicą jest 15 lat, potem jest przerwa, a potem 25 lat”.

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało także, iż chce podwyższenia dolnych granic zagrożenia karnego w przypadku przestępstwa zgwałcenia. Od 8 lat pozbawienia wolności groziłaby sprawcy gwałtu, którego następstwem jest śmierć ofiary.

„Jeżeli efektem zgwałcenia jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, odtąd kara będzie groziła: w przypadku śmierci – od 8 lat pozbawienia wolności; w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – od 5 lat pozbawienia wolności” – akcentował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Zmianom miałyby ulec także przepisy Kodeksu karnego dotyczące typu podstawowego przestępstwa zgwałcenia.

„Wprowadzamy szczególny typ czynu zabronionego, właśnie kwalifikowany – zbrodnia. Jeżeli (sprawca) posługuje się w trakcie zgwałcenia nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem, ma wówczas odpowiadać jak zbrodniarz (…) i tutaj absolutnie nie ma mowy o żadnych okolicznościach łagodzących” – zaznaczył Marcin Warchoł.

Za zgwałcenie osoby małoletniej będzie groziła kara od 5 lat pozbawienia wolności, nie tak, jak w tej chwili jest 3 lata – powiedział wiceszef MS.

„Wprowadzamy karę bezwzględnego dożywocia za zgwałcenie, przede wszystkim zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, któremu towarzyszy zabójstwo” – wskazał także podczas konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro.

Jak wynika z propozycji resortu, na bezwzględne dożywocie sąd będzie mógł skazać sprawcę zabójstwa dziecka, które miało związek z jego zgładzeniem.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl