MRPiPS zachęca do korzystania z Karty Dużej Rodziny podczas zakupów szkolnych

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny okres dla dzieci i dla rodziców, który wiąże się także z przygotowaniami i z wydatkami. Koszty wyprawki szkolnej i zajęć dodatkowych można znacząco obniżyć, korzystając z Karty Dużej Rodziny – przypomina MRPiPS.

Ministerstwo rodziny zachęca, by przed 1 września sprawdzić zniżki przydatne podczas robienia zakupów do szkoły. Na resortowej stronie empatia.mrpips.gov.pl można wyszukać wszystkich partnerów oferujących zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny (KDR).

Wyszukiwarka jest podzielona na kategorie: edukacja zawiera 2159 partnerów, żywność – 2143, sport, rekreacja i turystyka – 2076, odzież i obuwie – 1392, kultura – 599.

MRPiPS podkreśla, że dzięki KDR można zaoszczędzić na wydatkach na wyprawkę, bo wiele sklepów oferuje zniżki na szkolne artykuły lub cały asortyment dla dzieci.

Do Karty Dużej Rodziny można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o jej przyznanie należy złożyć w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl). Do wniosku rodzic musi dołączyć oświadczenie, że miał lub ma na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci oraz że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom do 18 lat i do 25 lat – jeśli uczą się w szkole lub szkole wyższej. KRD przysługuje bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wtedy, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin „3 plus” zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.

Do programu może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów ogólnopolskie sieci i mali lokalni przedsiębiorcy. Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.

PAP/RIRM

drukuj