MRiRW: wnioski z prac w ramach Porozumienia Rolniczego – do końca miesiąca

Do końca maja mają być przekazane ministrowi rolnictwa najważniejsze wnioski i postulaty wypracowane na posiedzeniach zespołów w ramach Porozumienia Rolniczego – poinformował resort rolnictwa.

Chodzi o zaproponowanie rozwiązań, które poprawiałyby sytuacje rolników w relacjach producent – przetwórstwo – handel, tak by każde z ogniw uzyskiwało odpowiednie dochody np. ze sprzedaży produktów w sklepach i sieciach handlowych; zwierząt i płodów rolnych do skupu, czy za dostarczane do przetwórstwa owoce i warzywa.

Obecnie sytuacja rolników jest o tyle trudna, że są oni słabo zorganizowani, nie partycypują w zyskach handlu czy przetwórstwa. A jak niedawno wykazał UOKiK, zarobek rolników jest niewielki w porównaniu do ostatecznej ceny owoców i warzyw. W skrajnych przypadkach rolnik za swój produkt (jabłka) przy sprzedaży do supermarketu dostawał tylko ok. 14 proc. końcowej ceny produktu.

Pierwsze posiedzenie „Porozumienia Rolniczego”, które jest stałą platformą do wypracowywania rozwiązań w rolnictwie zainaugurował 20 lutego prezydent RP Andrzej Duda. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 168 organizacji związanych z rolnictwem, przetwórstwem i handlem.

Jak mówił wówczas minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, „to wydarzenie ma przynieść zbawienne efekty, ma przynieść wypracowanie rozwiązań, które ubrane w szatę prawną, w język legislacyjny będą tym milowym krokiem w rozwoju polskiego rolnictwa i zapewnią mu rozwój”. Dodał, że rolnicy mogą dyskutować z sobą przez wiele dni, by wypracować rozwiązania, ale liczy, że wnioski z tych rozmów zostaną sformułowane stosunkowo szybko.

Powołano 10 zespołów: Stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wołowego; Infrastruktury obszarów wiejskich; Wysokiej jakości żywności; Stabilizacji i wsparcia rynku mięsa wieprzowego; Odbudowy suwerenności paszowej i ograniczenia GMO; Stabilizacji i wsparcia rynku chmielu, tytoniu, roślin strączkowych, nasiennictwa; Stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw; Odbudowy rolnictwa na obszarach górskich; Biogospodarki; Gospodarki wodą, zasobami i glebą.

Pierwsze posiedzenia tych zespołów odbyły się w marcu-kwietniu br. Wybrano na nich przewodniczących oraz zastępców, określono charakter oraz tematykę działania poszczególnych zespołów. Obecnie trwają prace w ramach powyższych zespołów i są planowane kolejne spotkania.

Powołanie takiego gremium miało umożliwić dialog między różnymi organizacjami rolniczymi, ale także z przetwórstwem i handlem, i powstało na skutek licznych protestów m.in. AgroUnii. Jednak w rezultacie, w pracach zespołów Porozumienia Rolniczego nie uczestniczą organizacje związkowe najbardziej krytykujące działania ministerstwa: AgroUnia, „Solidarni” czy rolnicze OPZZ.

W piątek Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego.

„Minister przypomniał o idei powstania Porozumienia, którego głównym celem miało być wypracowanie w krótkim czasie rozwiązań w różnych branżach sektora żywnościowego, które mogłyby być realizowane przez rząd lub stanowić element polityki rolnej” – czytamy w komunikacie resortu.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, zbliżający się termin 100 dni funkcjonowania Porozumienia Rolniczego jest dobrym momentem, aby podsumować dotychczasowe działania zespołów.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl