fot. PAP/M. Marek

MRiPS ogłosiło finalistów konkursu „Samorząd Pro Familia 2021”

Wiele działań samorządów, których celem jest poprawa dobrostanu polskich rodzin, już dziś może być inspiracją dla innych – podkreśliła szefowa MRiPS Marlena Maląg ogłaszając finalistów konkursu „Samorząd Pro Familia 2021”. Zwycięzcy zostaną wyłonieni 13 maja podczas spotkania ministrów V4.

Tytuł zostanie przyznany w pięciu kategoriach: Gmina wiejska, Gmina miejsko-wiejska, Gmina miejska do 20 tys. mieszkańców, Gmina miejska od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców i Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Minister rodziny przyzna także trzy wyróżnienia specjalne.

MRiPS zwróciło uwagę, że konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem samorządów. Zgłosiło się 236 gmin, które podzieliły się osiągnięciami, dobrymi praktykami i planami na przyszłość. Wśród zgłoszeń – jak zaznaczył resort – nie zabrakło nieszablonowych rozwiązań realizowanych w ramach lokalnej polityki prorodzinnej.

„Nagrodzimy te samorządy, które zrozumiały, jak istotne jest inwestowanie w rodziny, naszą wspólną przyszłość i którym już udało się stworzyć odpowiednie warunki do życia dla rodzin” – wskazała minister rodziny Marlena Maląg.

Dodała, że temu właśnie służy konkurs „Samorząd Pro Familia 2021”, który ruszył w styczniu br. i był skierowany do samorządów z całej Polski.

Z nadesłanych zgłoszeń do drugiego etapu konkursu zostało zakwalifikowanych po 10 samorządów z najwyższą liczbą punktów w każdej z pięciu kategorii. W ankiecie samorządy udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. nakładów budżetowych na politykę rodzinną, korzystania z rządowych programów skierowanych do rodzin czy przyznawanych we własnym zakresie uprawnień i stypendiów.

W kolejnym etapie analizowane były również osiągnięcia w realizacji długofalowej strategii działań w ramach polityki prorodzinnej. Na podstawie sumy punktów z pierwszego i drugiego etapu kapituła konkursu zarekomendowała po trzy samorządy w każdej kategorii.

Nominowani do finałowego etapu zostali:

Gmina wiejska: Spytkowice (woj. małopolskie), Miejsce Piastowe (podkarpackie), Markowa (podkarpackie)

Gmina miejsko-wiejska: Trzebnica (woj. dolnośląskie), Pleszew (wielkopolskie), Opole Lubelskie (lubelskie)

Gmina miejska do 20 tys.: Czeladź (woj. śląskie), Piława Górna (dolnośląskie), Bieruń (śląskie)

Gmina miejska od 20 do 100 tys.: Grodzisk Mazowiecki (woj. mazowieckie), Żory (śląskie), Otwock (mazowieckie)

Gmina miejska powyżej 100 tys.: Gdynia, Szczecin, Katowice

W trzecim, a zarazem ostatnim etapie minister rodziny i polityki społecznej – w porozumieniu z pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej – wybierze po jednym samorządzie w każdej kategorii, które otrzymają tytuł „Samorząd Pro Familia 2021”.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w przededniu Międzynarodowego Dnia Rodziny (13 maja) w trakcie wydarzenia „V4+ COALITION PRO FAMILIA”, czyli spotkania ministrów Grupy Wyszehradzkiej i innych państw europejskich.

W trakcie wydarzenia będą oni dyskutować m.in. o najskuteczniejszych narzędziach w walce z wyzwaniami demograficznymi.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl