fot. PAP/EPA

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Od piątku – z udziałem światowych przywódców – trwa Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. W trakcie inauguracji niemiecki prezydent ostro skrytykował Rosję, Chiny i Stany Zjednoczone.

Do Monachium przybyło ponad 500 wysokiej rangi przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i ruchów obywatelskich z całego świata. Otwarcia 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dokonał niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier.

Chciałbym móc powiedzieć, że my jako wspólnota państwowa wyciągnęliśmy wnioski z historii na zawsze po 1945 roku, po 1989 roku. Ale obawiam się, że obecnie stajemy się świadkami coraz bardziej destrukcyjnej dynamiki w światowej polityce – mówił.

Niemiecki prezydent nie szczędził słów krytyki w kierunku Rosji.

Rosja sprawiła, że siły zbrojne i gwałtowne przesuwanie granic na kontynencie europejskim znowu stały się środkami politycznymi – wskazał Frank-Walter Steinmeier.

Aneksja Krymu oraz sytuacja na wschodzie Ukrainy to już teraz jedne z głównych tematów monachijskiej konferencji.

– Wzrasta obecność wojskowa Rosji, co jest całkowicie niezgodne z prawem. Nie kontrolujemy już dużej części obszaru Morza Czarnego i Morza Azowskiego, a także Cieśniny Kerczeńskiej. Nie kontrolujemy w związku z tym naszych zasobów morskich, na przykład gazu ze studni, który znajduje się na Morzu Czarnym – podkreślił Andrij Zahorodniuk, minister obrony Ukrainy.

Na stronach konferencji monachijskiej pojawił się tekst porozumienia, który przewidywał 12 kroków w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na Ukrainie. Szybko został jednak zdjęty. Tezy w nim zawarte nie były zgodne ze stanowiskiem Kijowa. Szybko pojawiło się oświadczenie ukraińskiego MSZ-u. W trakcie inauguracji w Monachium ostre słowa nie popłynęły tylko pod adresem Rosji, ale i Stanów Zjednoczonych.

Nasz najbliższy sojusznik, Stany Zjednoczone pod obecną administracją, odrzucają ideę społeczności międzynarodowej – podkreślił Frank-Walter Steinmeier.

Rezultatem tak prowadzonej polityki – w ocenie Franka-Waltera Steinmeiera – jest mniej bezpieczeństwa i nowy nuklearny wyścig zbrojeń. Niemiecki prezydent mówił o potrzebie silnej polityki obronnej w Europie. I tutaj wskazywał, że także Niemcy powinny zwiększyć wydatki na obronność.

To Europa musi opracować prawdziwie europejską politykę wobec Rosji, która nie ogranicza się tylko do potępiania, do samych oświadczeń i sankcji – akcentował.

Próba sił o to, kto i jakie ma wpływy, toczy się jednak dzisiaj nie tylko w Europie, ale zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. To najbardziej zapalny region. Dlatego NATO będzie kontynuować misję w regionie, zwłaszcza w Iraku.

– Chcemy pomóc Irakowi w walce z ISIS i upewnić się, że ISIS nigdy nie powróci – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Przed inauguracją szczytu doszło do spotkania międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

– Razem osiągnęliśmy ogromny sukces przeciwko ISIS, niszcząc jego faktyczny kalifat i uwalniając miliony od jego barbarzyńskich zasad, ale nasza praca nie jest zakończona – wskazał sekretarz obrony USA Mark Esper.

Konferencja w Monachium potrwa do niedzieli.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl