fot. twitter.com

MON: wkrótce podniesienie bandery na pierwszym z sześciu nowych holowników

Zakończyły się próby zdawczo-odbiorcze pierwszego z sześciu nowych holowników dla Marynarki Wojennej; wkrótce będzie się mogło odbyć podniesienie bandery na holowniku Bolko – poinformowało MON.

„Już niedługo będzie mogła zostać podniesiona bandera Marynarki Wojennej RP na holowniku H-11 Bolko – w piątek, 10 stycznia br. podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy holownika. Tym samym zakończony został odbiór pierwszej z sześciu jednostek tego typu” – poinformował resort obrony w poniedziałek na Twitterze.

Bolko to pierwsza z sześciu jednostek projektu B860 (Bolko otrzymał w Marynarce Wojennej oznaczenie H-11). Holownik, który został zwodowany w październiku 2018, do jesieni ub. roku przechodził próby portowe i morskie. Jednostka ma trafić do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Kolejne jednostki mają nosić nazwy Gniewko, Mieszko, Semko (zwodowane jesienią ub. r.), Leszko i Przemko. Holowniki projektu B860 są budowane w stoczni Remontowej Shipbuilding w Gdańsku. Dostawy mają się zakończyć w tym roku. Wartość kontraktu podpisanego w 2017 r. to ponad 283 mln zł brutto.

Holowniki będą przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, zadań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. załoga holownika projektu B860 liczy 10 osób, jednostka mierzy blisko 30 m długości, ponad 10 m szerokości, a jej uciąg to ponad 35 ton.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl