fot. twitter.com

MON: Trwają negocjacje dot. kosztów zakupu przez Polskę samolotów F-35

Decyzja Departamentu Stanu USA zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu – podkreślił w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu.

Agencja Reutera podała w środę, że Departament Stanu USA poinformował, że popiera możliwą sprzedaż Polsce 32 myśliwców F-35 firmy Lockheed Martin, o łącznej wartości 6,5 miliarda dolarów.

Decyzja Departamentu Stanu USA zatwierdzająca sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F35 oznacza, że jesteśmy bliżej zrealizowania tego kontraktu. To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To jest stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały” – podkreślił Mariusz Błaszczak, cytowany w komunikacie MON przekazanym PAP.

Jak dodał minister, procedura zakupu przez Polskę samolotów piątej generacji wymaga jeszcze m.in. uzyskania zgody od Kongresu Stanów Zjednoczonych, który w ciągu maksymalnie 15 dni ostatecznie zatwierdzi kontrakt. Mariusz Błaszczak zwrócił też uwagę, że podobnie jak w przypadku zakupu systemu Patriot, podana cena za samoloty F-35 jest ceną maksymalną i obecnie trwają negocjacje na temat kosztów kontraktu.

Ta cena, która została już podana przez Departament Stanu to cena maksymalna. Rok temu kiedy kupowaliśmy system Patriot maksymalna cena była 10,5 mld dolarów. W negocjacjach osiągnęliśmy cenę niespełna 5 mld dolarów” – zaznaczył szef MON.

Mariusz Błaszczak ocenił też, że zakupu samolotów jest konieczny, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polsce i bezpieczeństwo w regionie.

Zamawiamy 32 samoloty. Te samoloty są nam niezbędne, bo nasza flota musi być zmodernizowana. Chodzi o wycofanie sprzętu postsowieckiego, którego przydatność była sztucznie przedłużana przez ministrów z rządu koalicji PO-PSL. Mamy świetnych, najlepszych na świecie pilotów. Oni zasługują, żeby dysponować najlepszym sprzętem. Polska dołącza do tej elity państw, które posiadają najnowocześniejsze samoloty dające gwarancje bezpieczeństwa dla naszej Ojczyzny i wzmacniające jednocześnie wschodnią flankę NATO, bo my operujemy w skali ponadpaństwowej. Te samoloty będą wykorzystywane, żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej części Europy” – mówił szef MON cytowany w komunikacie.

W komunikacie podkreślono też, że Polska w maju tego roku wysłała zapytanie ofertowe do USA w sprawie zakupu na wyposażenie polskich sił powietrznych samolotów F35 oraz, że zakup samolotów piątej generacji jest priorytetem w Planie Modernizacji Technicznej. 

PAP/RIRM

drukuj