fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

MON planuje powołać na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku nawet 200 tys. osób

Ministerstwo Obrony Narodowej w przyszłym roku planuje powołać na ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. osób. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ma być on przyjęty do końca 2022 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem, na ćwiczenia wojskowe skierowani będą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy.

Szkolenia będą mogli odbyć także studenci w ramach programu „Legia Akademicka”. Ponadto ponad 17 tys. osób zostanie powołanych do służby zawodowej.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony, poseł Michał Jach, wskazuje, że wpłynie to znacząco na poprawę bezpieczeństwa Polski. Przeszkolone osoby będą mogły zostać wezwane do pełnienia służby m.in. w przypadku sytuacji kryzysowej lub wojny.

– Musimy mieć odpowiednie siły przygotowane do tego, żeby bronić naszej Ojczyzny. To jest czas, kiedy wojna jeszcze w Polsce się nie dzieje, więc musimy przygotować sprzęt (…) i musimy przygotowywać również obsługę tego sprzętu. Przeszkolenie nie będzie powołaniem do wojska na jeden rok czy na dwa lata. Chodzi o przygotowanie przede wszystkim młodszych ludzi,  którzy będą gotowi w przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba, zająć miejsce przy nowoczesnym sprzęcie – podkreśla Michał Jach.

Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu 2022 roku Ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z przepisami, służba wojskowa dzieli się na czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl