MON planuje powołać na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku nawet 200 tys. osób
Ministerstwo Obrony Narodowej w przyszłym roku planuje powołać na ćwiczenia wojskowe nawet 200 tys. osób. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych rządu. Ma być on przyjęty do końca 2022 roku.
Zgodnie z rozporządzeniem, na ćwiczenia wojskowe skierowani będą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy.
Wicepremier @mblaszczak: nie zatrzymamy się na tej drodze, której celem jest wzmocnienie #WojskoPolskie, której celem jest #bezpieczeństwo 🇵🇱. pic.twitter.com/0rUjIPL6mR
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 6, 2022
Szkolenia będą mogli odbyć także studenci w ramach programu „Legia Akademicka”. Ponadto ponad 17 tys. osób zostanie powołanych do służby zawodowej.
"To ważny dzień w historii #WojskoPolskie. To ważne wydarzenie, które powoduje wzmocnienie siły Wojska Polskiego. Otóż sprzęt sprowadzony z 🇰🇷 – czołgi K2 i armatohaubice K9 są na 🇵🇱 ziemi – mówił wicepremier @mblaszczak w #Gdynia.
–
📄 https://t.co/ImS2aGUNZD pic.twitter.com/W6o3CT6sv8— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 6, 2022
Przewodniczący sejmowej komisji obrony, poseł Michał Jach, wskazuje, że wpłynie to znacząco na poprawę bezpieczeństwa Polski. Przeszkolone osoby będą mogły zostać wezwane do pełnienia służby m.in. w przypadku sytuacji kryzysowej lub wojny.
Wicepremier @mblaszczak: bardzo się cieszę z naszej współpracy z 🇰🇷 i z tego, że na polskiej ziemi już są pierwsze egzemplarze czołgów K2 i armatohaubic K9. Wojsko Polskie musi być wyposażone w nowoczesną broń. pic.twitter.com/wUuw69rUQ5
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 6, 2022
– Musimy mieć odpowiednie siły przygotowane do tego, żeby bronić naszej Ojczyzny. To jest czas, kiedy wojna jeszcze w Polsce się nie dzieje, więc musimy przygotować sprzęt (…) i musimy przygotowywać również obsługę tego sprzętu. Przeszkolenie nie będzie powołaniem do wojska na jeden rok czy na dwa lata. Chodzi o przygotowanie przede wszystkim młodszych ludzi, którzy będą gotowi w przyszłości, jeżeli będzie taka potrzeba, zająć miejsce przy nowoczesnym sprzęcie – podkreśla Michał Jach.
Wicepremier @mblaszczak: czołgi K2 i armatohaubice K9 trafią już za kilka dni do północno – wschodniej części Polski. W przyszłym roku do Polski dotrą m. in. kolejne egzemplarze tego sprzętu oraz wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 CHUNMOO. pic.twitter.com/BGQmEZMTM1
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) December 6, 2022
Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu 2022 roku Ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z przepisami, służba wojskowa dzieli się na czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie.
RIRM