fot. twitter.com

MON: Amerykanie będący w Polsce będą uczestniczyć w ćwiczeniach związanych z Defender-Europe 20

Amerykanie, którzy już są w Polsce, będą uczestniczyć w ćwiczeniach związanych z Defender-Europe 20 – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Komunikat resortu pojawił się po decyzji Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych o wstrzymaniu przerzutu wojsk do Europy i odwołaniu niektórych powiązanych z nim ćwiczeń. Jednak nie oznacza to zakończenia ćwiczenia Defender-Europe 20.

MON podał, że Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i wspólnie analizuje możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń. Chodzi o to, by w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

W tej sytuacji to racjonalna i potrzebna decyzja – ocenił szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Michał Jach.

– Żołnierze, którzy już tutaj przyjechali, podchodzą do tego pragmatycznie z zachowaniem ostrożności. Będą to kontynuować, ale już nie z takim rozmachem, gdzie północna część Polski miała być teatrem wielkich ćwiczeń. Niestety siła wyższa czasami sprawia, że nawet siły zbrojne muszą się dostosować do sytuacji. Nie ma sensu i racjonalnych przesłanek, by kontynuować to z rozmachem, z jakim było to zaplanowane – podkreślił Michał Jach.

W Polsce znajduje się obecnie około 4 tys. amerykańskich żołnierzy i 1550 jednostek sprzętu w ramach ćwiczenia Defender.

Dowództwo zapewniło, że przećwiczono zdolność amerykańskich wojsk lądowych do koordynacji dużych ruchów wojsk z sojusznikami i partnerami.

RIRM

drukuj