fot. By Current file:Found by 475847394d347339 in websites noted in the source section.Previous file:Wektoryzacja: Mysid and uploaded to Flag of NATO.svgCode cleaned up by Artem Karimov. - Current file:Source:Source file on Wikimedia Commons Flag of NATO.svg (January 2013)Itself copied from the following sites:http://althistory.wikia.com/http://countries.wikia.com/Resaved by me (User: 475847394d347339) with Inkscape because for some reason, the original SVG file can't be viewed directly in a web browser through Inkscape opens it just fine. (January 2013)Used the aforementioned image to update this file (Nov 2015)Color corrected to Pantone 280 by User: Rob984 (Dec 2015)Previous file:The official emblem of NATO at www.nato.int, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8893088

Mołdawia: NATO zamierza pogłębiać relację z Kiszyniowem

NATO zamierza rozszerzać współpracę z Mołdawią i modernizować instytucje bezpieczeństwa w tym kraju – oświadczył w środę Jens Stoltenberg, szef Sojuszu, po rozmowie telefonicznej z nową prezydent Mołdawii Maią Sandu.

„NATO nadal zamierza rozszerzać współpracę z Mołdawią” – poinformował Jens Stoltenberg na Twitterze po wtorkowej rozmowie telefonicznej z Maią Sandu.

Szef Paktu Północnoatlantyckiego pogratulował polityk zwycięstwa w wyborach. 24 grudnia Maia Sandu objęła urząd prezydenta Mołdawii.

Z kolei, jak podaje Deutsche Welle, Maia Sandu napisała na swoim profilu na Facebooku, że w czasie rozmowy podziękowała Jensowi Stoltenbergowi za lata wsparcia i partnerstwa z Mołdawią, w tym za wsparcie w walce z pandemią koronawirusa.

Maia Sandu zaznaczyła, że dzięki współpracy z NATO Mołdawia m.in. rozpoczęła reformę sektora bezpieczeństwa i modernizacji armii.

Mołdawia jest krajem neutralnym – taki zapis znajduje się w jej ustawie zasadniczej. Współpraca z NATO odbywa się w ramach indywidualnego planu partnerstwa.

Liderka Mołdawii pokonała w listopadowych wyborach swojego poprzednika Igora Dodona, który jest zwolennikiem bliskich relacji z Rosją.

Maia Sandu, ekonomistka, absolwentka Harvardu, w przeszłości minister edukacji i premier kraju, szła do wyborów pod hasłami walki z korupcją i rozszerzania współpracy z Zachodem. Podkreślała przy tym, że liczy również na dobre, pragmatyczne relacje z Rosją i innymi krajami.

Z pierwszą wizytą Maia Sandu zamierza udać się do Kijowa, a następnie planuje odwiedzić Brukselę. Wcześniej zapowiadała również odwiedzenie Bukaresztu. Analitycy zwracali uwagę, że regularnie odwiedzający Moskwę Igor Dodon w czasie sprawowania urzędu prezydenta nigdy nie był na Ukrainie i w Rumunii.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl