Modlitwa Białorusi w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem

10 kwietnia br., w trzecią rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskie, w mińskiej archikatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny wzniesiono modlitwy do Boga w intencji ofiar tragicznego lotu. Mszy świętej, z udziałem Polaków oraz przedstawicieli Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Mińsku, przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz.

W homilii hierarcha przypomniał, że wielkanocny okres, który teraz przeżywa Kościół Katolicki, jest czasem rozważań nad tajemnicą zbawienia, które dokonało się przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Mianowicie prawda zmartwychwstania Jezusa Chrystusa daje gwarancję życia wiecznego. Ta prawda uczy nas, że wraz ze śmiercią człowieka jego życie się nie kończy, a wąska ścieżka do grobu – to nie ostatni szlak człowieka, bo przed nim cała wieczność – podkreślił ksiądz arcybiskup.
Dzisiaj wspominamy ofiary katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce trzy lata temu w 70- tą rocznicę tragedii w Katyniu. Katyński las wstrząsnął swoją gościnnością: tam znaleźli miejsce ostatniego spoczynku dziesiątki tysięcy ludzi, do których dołączyło 96 ofiar katastrofy lotniczej – kontynuował ksiądz arcybiskup.
 – Lecieli oni na miejsce katyńskiej tragedii, żeby tam się modlić, ale nie mogli zrealizować swoich zamiarów, bo sami zginęli. Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, ministrowie, parlamentarzyści, katolicki i prawosławny biskup i kapłani. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie nie posiadamy. Jest to tajemnica, która jest objawiona tylko Bogu, i Jego miłosierdziu powierzamy wszystkich poległych – mówił ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz.

W intencji ofiar katastrofy lotniczej modlono się również w grodzieńskiej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej. Na modlitwie zgromadziła się przeważnie młodzież i dzieci, którzy biorą udział w letnim spotkaniu Stowarzyszenia Parafiada, gdzie poprzez stadion, teatr i świątynię „rzeźbią umysł, serce i ciało”.

Szczególnie w Grodnie modlono się w intencji ks. Jozefa Jońca SP, założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada, któremu młodzież grodzieńszczyzny zawdzięcza możliwość uczestnictwa w tym projekcie i letniego wypoczynku. Ks. Józef Joniec był również pasażerem polskiego Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem.

Ks. Jerzy Martinowicz/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl