Polonia w hołdzie ofiarom tragedii smoleńskiej

Hołd ofiarom tragedii pod Smoleńskiem oddali, także Polacy mieszkający zagranicą m.in. w Chicago i Berlinie.

W Chicago Polonia wzięła udział w uroczystej Eucharystii w intencji Ojczyzny w Kościele Św. Ferdynanda.

Po Mszy Św. odbyło się spotkanie z Magdą Mertą, wdową po śp. Tomaszu Mercie, oraz Andrzejem Melakiem, bratem śp. Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego.

O. Zbigniew Pieńkos, redemptorysta mówi, że Polonia pamięta i modli się za ofiary narodowej tragedii.

 – Pamięć o tych, którzy zginęli w czasie tragicznego lotu 10 kwietnia 2010 r., a więc 3 lata temu wciąż jest żywa. Polonia te uroczystości rozciąga w czasie. W najbliższą niedzielę 14 kwietnia w kościele św. Trójcy w Chicago będzie sprawowana Msza św. za ofiary tragedii smoleńskiej. Msza św. będzie również sprawowana 21 kwietnia w kościele św. Brunona. Będziemy modlić się w intencji wszystkich tych, którzy zginęli 3 lata temu pod Smoleńskiem – powiedział o. Zbigniew Pieńkos.

Także w Berlinie Polacy zgromadzili się na uroczystej Mszy św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej.

Jak zauważa, prof. Zdzisław Krasnodębski, tam gdzie są polscy patrioci data 10 kwietnia 2010 r. jest dniem jedności, a zarazem symbolem walki o pamięć
i prawdę.

–  Wszędzie tam, gdzie są Polacy to data 10 kwietnia jest coraz ważniejsza. Na pewno będzie ona jedną z kluczowych dat w historii Polski. Przy okazji wspomina się oczywiście Katyń i Smoleńsk – te dwa wielkie, tragiczne wydarzenia – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

III rocznicę tragedii smoleńskiej uczcili również Polacy w Budapeszcie. O godz. 18 sprawowana była polsko-węgierska Msza św. w Kościele Śródmiejskim.  Eucharystii przewodniczył ks. Karol Kozłowski SCHr, proboszcz Polskiego Kościoła w Budapeszcie oraz ks. dr Zoltán Osztie, proboszcz Kościoła Śródmiejskiego, prezes Klubu Inteligencji Chrześcijańskiej.

Msza św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej sprawowana była również w Toronto. Wierni zgromadzili się na wspólnej modlitwie o godz. 19 w kościele św. Kazimierza. Następnie udali się pod Pomnik Katyński, by złożyć kwiaty i zapalić znicze.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl