fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Modlitewny marsz solidarności z Francją

Ulicami Gdyni przejdzie wielki Marsz Solidarności z Francją. Obok naszych rodaków wezmą w nim też udział obywatele Francji.

Pochód poprzedzi Msza Św. sprawowana o godz. 13.00 w kościele NMP. Uświetni ją chór Marynarki Wojennej.

Czytanie mszalne oraz wezwania modlitwy powszechnej będą także odczytane w języku francuskim.

Gdynia modli się za Paryż, za ofiary zamachów i ludzi cierpiących po stracie bliskich. Człowiek nigdy nie może być obojętny na krzywdę drugiego bliźniego – mówi ks. Edmund Skalski, proboszcz parafii NMP.

Chcemy okazać swoją solidarności, miłość i szacunek. Chcemy modlić się za zmarłych, ale też ofiarować dużo modlitwy rodzinom, które przeżywają utratę swoich najbliższych. Chcemy też polecać i nas samych, abyśmy każdego dnia stawali się ludźmi pokoju. Ten marsz milczenia to pochód ulicą Świętojańską pod Urząd Miasta, gdzie złożymy kwiaty. Nie będzie żadnych przemówień. Liczy się przede wszystkim nasza modlitwa. Najważniejsze jest to abyśmy nie byli obojętni wobec tych sytuacji, których jesteśmy świadkami. Jako chrześcijanie powinniśmy być blisko tych, którzy są tak bardzo doświadczani. Modlitwa w Gdyni to modlitwa solidarna z całym narodem francuskim – podkreśla ks. Edmund Skalski.

Z inicjatywą pochodu, wyszedł konsul honorowy Francji w Sopocie oraz prezes Związku Francuzów za Granicą w Gdyni. Do organizacji włączyły się także władze miasta.

RIRM

drukuj