Mocne oświadczenie ZHR ws. wypowiedzi dr Janickiej

Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej stanowczo sprzeciwia się niszczeniu kolejnych autorytetów. Zarząd ZHR wydał oświadczenie ws. wypowiedzi dr Elżbiety Janickiej z PAN o bohaterach książki „Kamienie na szaniec”.

Dr Elżbieta Janicka z Polskiej Akademii Nauk stwierdziła, że bohaterowie książki „Kamienie na szaniec” „Zośka” i „Rudy” byli homoseksualistami. Ponadto doktor żywi  pretensje do Aleksandra Kamińskiego, że pozbawił książkę kontekstu walki Żydów w warszawskim getcie.

Naczelnictwo ZHR alarmuje, że podważanie zasług i postaw patriotycznych to próba eliminacji świadomości historycznej młodego pokolenia. Taką funkcję ma w naszej ocenie, pełnić przywołany artykuł i zamieszczone w nim opinie – mówi harcmistrz Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.

 – W tym tekście próbuje się zasugerować rzeczy zupełnie nieprawdziwe, bo jako dziecko miałem szczęście poznać Aleksandra Kamińskiego i nie wyobrażam sobie, żeby w tamtym czasie „Kamienie na szaniec” próbowały przemycać  coś co dzisiaj nazywamy związkami homoseksualnymi. To jest zrobione na użytek dzisiejszych czasów i na potrzebę próby niszczenia, czy kwestionowania pewnej patriotycznej tradycji, która do dzisiaj kształtuje wiele umysłów i wiele serc młodych Polaków – powiedział harcmistrz Wiesław Turzański.

Poseł i harcmistrz Jan Dziedziczak, zwraca uwagę na fakt, iż od dłuższego czasu trwa proces manipulowania młodymi ludźmi, a podważanie autorytetów i bohaterów narodowych wpisuje się w degradację wartości kształtujących pokolenia – dodaje.

W Polsce niszczy się po kolei autorytet za autorytetem. To były osoby, które nie wahały się poświęcić  najcenniejszych  rzeczy za ojczyznę – łącznie z życiem i zdrowiem. To jest walka o  przyszłe pokolenia, to jest walka o przyszłe polskie elity. Czy będą to młodzi ludzie świetnie wykształceni i wrażliwi na idee, będą to ludzie pełni wiary i patriotyzmu? Ta część wychowawcza, formacyjna jest w tej chwili niszczona z premedytacją – zaznaczył poseł Jan Dziedziczak.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl