fot. Archiwum Prywatne

Młodzi Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

„Polska i jej mieszkańcy zasługują na nagrodę Nobla” – napisał hiszpański dziennikarz Victor Olivares po zapoznaniu się z pracą tysięcy wolontariuszy i przedstawicieli instytucji, którzy pracują w punktach granicznych. Agresja Rosji na Ukrainę i związana z tym fala uchodźców stała się dla całego polskiego społeczeństwa wyzwaniem i testem solidarności z ludźmi pozbawionymi domu i ojczyzny. Wśród pomagającym Ukrainie nie brakuje ludzi młodych.

Polska młodzież jest bardzo aktywna i kreatywna. Marta Wrzosek, pedagog szkolny w liceum im. Joachima Lelewela w Warszawie, opowiada, że już pierwszego dnia uczniowie pytali, jak mogą pomóc uchodźcom. 28 lutego w szkole zorganizowano zebranie, w trakcie którego młodzież zgłaszała swoje propozycje i pomysły. W zebraniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, a jego efektem była zbiórka darów, które rodzice zawieźli do punktów granicznych. Jedzenie i najbardziej potrzebne środki higieniczne zostały dostarczone też do twierdzy Modlin, gdzie także przebywa duża grupa uchodźców.

Marta Wrzosek zwraca uwagę, że każde dziecko wniosło we wspólne dzieło swoją wrażliwość – jedna z uczennic zwróciła uwagę, że trzeba również pamiętać o domowych zwierzętach, zabieranych przez uciekających, więc do darów dołączono także karmę dla kotów i psów. W szkole zorganizowano również zbiórkę pieniędzy, sprzedawano żółto-niebieskie kotyliony. Zebrano blisko 2 tys. zł, które zostaną przekazane organizacji pozarządowej wskazanej przez uczniów po głosowaniu.

Wzajemne relacje – wyzwania i sukcesy

Dalsze działania szkoły to nawiązanie kontaktów z Ukraińcami z liceum im. Ignacego Domeyki, gdzie zamieszkało 200 uchodźców. Uczniowie mają pozytywny stosunek do ukraińskich kolegów, którzy będą się z nimi uczyć – pomogą im opanować język i nowy program.

– W pierwszych dniach dominowało uczucie strachu. Obecnie to się już zmieniło – stwierdza Marta Wrzosek.

Elżbieta Gaczyńska, polonistka w liceum im. Jose Marti w Warszawie, wskazuje, że uczniowski wolontariat rozpoczął się już pierwszego dnia inwazji. Uczniowie zbierali żywność i środki czystości oraz przekazywali je do dzielnicowego punktu pomocy.

fot. Archiwum Prywatne

Burmistrz dzielnicy Bielany, Grzegorz Pietruczuk, informuje, że co 2-3 dni na Ukrainę wyruszają transporty z darami. To m.in. dzięki młodym ludziom magazyny ciągle wypełniają się darami.

Elżbieta Gaczyńska zwraca uwagę, że zdecydowana postawa Ukraińców imponuje młodym ludziom. Gdy w klasach maturalnych zadała temat o współczesnym heroizmie, wielu uczniów napisało prace o Wołodymyrze Zełenskim, bohaterskim obrońcy ojczyzny.

Jej zdaniem na uczniów wpływa także fakt, że jej koleżanki z pracy przyjęły do swoich domów Ukraińców i że już 22 uczniów zza wschodniej granicy, nieraz po trudnych przeżyciach, dołączyło do swoich kolegów w liceum. Dzieci wciąż przybywa i rówieśnicy traktują ich z sympatią oraz oferują pomoc. Młodzi ludzie dojrzewają w zetknięciu z dramatami przeżywanymi przez Ukraińców i próbują okazywać solidarność.

fot. Archiwum Prywatne

Młodzi wolontariusze w parafiach

Wolontariusze z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie to przeważnie ludzie młodzi. Mają między 20 a 40 lat. Od poniedziałku do piątku w przykościelnych salkach organizują spotkania dla matek z dziećmi i wszystkich chętnych. Można odpocząć, zjeść posiłek, porozmawiać. W całej parafii wierni przyjęli już 150 rodzin – mówi proboszcz, ks. Marcin Jurak.

Ks. Bolesław Karcz, duszpasterz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, informuje z kolei, że w 12-tysięcznej Skawinie koło Krakowa przebywa 3 tys. Ukraińców. Pomagają samorządowcy, dorośli, a także uczniowie ze szkoły podstawowej. Zbierają dary, pomagają rówieśnikom. Polska pomaga.

Family News Service

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl