fot. wsksim

MKiDN: Śmierć ks. prof. A. Maryniarczyka to wielka strata dla polskiej kultury i nauki

W wieku 70 lat zmarł ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB, wybitny filozof i metafizyk. To wielka strata dla polskiej kultury i nauki – napisano w niedzielę na Twitterze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ks. Maryniarczyk był kierownikiem Katedry Metafizyki na KUL.

Resort przypomniał, że ks. prof. Maryniarczyk został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. [czytaj więcej] 

Ks. Andrzej Maryniarczyk urodził się 26 stycznia 1950 r. w Witowie (pow. tatrzański). W 1976 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim obronił pracę magisterską z katechetyki. Późnej do 1979 r. studiował na tej uczelni filozofię. W 1983 r. doktoryzował się na podstawie pracy „Metoda separacji a metafizyka” powstałej pod kierunkiem ojca prof. Mieczysława Alberta Krąpca.

W latach 1980-1987 był wicerektorem i kierownikiem studiów w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego. Od 1984 r. prowadził na KUL wykłady zlecone, trzy lata później otrzymał etat na uczelni. Habilitację uzyskał w 1992 r. w oparciu o rozprawę „System metafizyki. Analiza przedmiotowo-zbornego poznania”. W 1995 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, w 2001 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Pełnił funkcje kierownika Sekcji Filozofii Teoretycznej KUL, Katedry Metafizyki oraz Zakładu Metafizyki. Od 1999 r. jako redaktor naczelny kierował pracami nad wydaniem Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Był na stypendiach naukowych w Monachium, Toronto i Leuven. Członek wielu towarzystw naukowych m.in.: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu, Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Societa Internazionale Tommaso d’Aquino, American Association of Catholic Philosophers i American Association for the Advancement of Science.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl