MKiDN podpisze list intencyjny dot. utworzenia muzeum w Treblince

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisze dziś z Samorządem Województwa Mazowieckiego list intencyjny dotyczący utworzenia muzeum w Treblince. Chodzi o podział Muzeum Regionalnego w Siedlcach i wydzielenie z jego struktury dotychczasowego oddziału Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, które zostanie samodzielną instytucją kultury.

W uroczystości podpisania listu wezmą udział m.in. wicepremier Piotr Gliński oraz przedstawiciele mazowieckiego samorządu.

Wiceszef resortu kultury Jarosław Sellin podkreślił, że Polska jako kraj, na terenie którego znajdują się pozostałości po niemieckich obozach zagłady, ma zadanie dbać o pamięć o ofiarach tamtych zbrodni. W tym celu państwo chce w większym stopniu roztoczyć opiekę nad tego typu placówkami.

– Uznaliśmy, że państwo polskie tymi miejscami musi się zajmować. Tymczasem Treblinka, gdzie zamordowano ponad 900 tys. ludzi (w zdecydowanej większości – ok. 800 tys. – to byli polscy obywatele) wobec pamięci których Polska ma obowiązek i pewne zobowiązanie, dotąd była filią Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Uważamy, że trzeba roztoczyć nad tym miejscem roztoczyć opiekę rządu polskiego, państwa polskiego, konkretnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze względu na wagę i znaczenie tego miejsca i w związku z tym podpisujemy ten list intencyjny – podkreśla wiceminister kultury.

Niemiecki obóz zagłady w Treblince funkcjonował od lipca 1942 do listopada 1943 roku. Był to największy ośrodek zagłady w Generalnym Gubernatorstwie, a zarazem drugi po Auschwitz-Birkenau w okupowanej Europie. Obóz utworzono w ramach akcji „Reinhardt” i prowadzono tam eksterminację ludności żydowskiej. Według szacunków liczba ofiar Treblinki przekroczyła 900 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl