Ministrowie rolnictwa V4 za zwiększeniem potencjału badawczego Horyzont 2000

W Warszawie zakończyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o Bułgarię, Rumunię i Słowenię. Jednym z owoców spotkania jest podpisanie wspólnej deklaracji ws. zwiększania potencjału badawczego do realizacji programu Horyzont 2000.

Program Horyzont 2000 dotyczy przede wszystkim biogospodarki. Ministrowie rolnictwa zobowiązali się do intensywniejszej pracy w tym zakresie. Jednocześnie wezwali wspólnie Komisję Europejską do podjęcia skutecznych działań w celu zapewnienia właściwego udziału państw Europy Środkowo-Wschodniej w tworzeniu europejskiej przestrzeni badawczej.

Szefowie resortów rolnictwa rozmawiali też m.in. na temat wieloletnich ram finansowych Wspólnej Polityki Rolnej, problemu afrykańskiego pomoru świń oraz sytuacji cukrownictwa.

To dobre i owocne spotkanie pokazujące jedność naszych państw – powiedział Krzysztof Jurgiel,  minister rolnictwa i rozwoju wsi, podsumowując rozmowy.

– Cieszę się, że udało nam się wypracować wspólne, główne postulaty wobec istotnych kwestii będących na agendzie Rady AGRIFISH [Rada ds. Rolnictwa i Rybołówstwa]. W tym kontekście szczególnie ważna jest zbieżność naszych stanowisk dotyczących wspólnej polityki rolnej. Przyjęliśmy tutaj dokument podsumowujący polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej dotyczący wspólnej polityki rolnej w kontekście przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych oraz propozycji uproszczeń – zaznaczył Krzysztof Jurgiel.

Dzisiejsze rozmowy wpisują się w serię spotkań szefów poszczególnych resortów Grupy Wyszehradzkiej, organizowanych niekiedy – tak jak dziś – w poszerzonym składzie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl