fot. PAP/Piotr Nowak

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało rozmowy z rezydentami ws. podwyżek

W najbliższych tygodniach resort zdrowia ma usiąść do rozmów z rezydentami w sprawie podwyżek.

Obecnie zagwarantowana kwota 6075 zł, zgodnie z ustawą sprzed dwóch lat, obowiązuje do grudnia tego roku. Niektórzy dyrektorzy szpitali już zapowiadają, że chcą powrotu do poprzednich, niższych płac.

Wiceszef resortu zdrowia Janusz Cieszyński zapewnił w wywiadzie dla jednego z dzienników, że nie ma planów obniżenia pensji lekarzom.

Polityk wskazał, że planowane rozmowy będą dotyczyć nie tylko kontynuacji gwarantowanej pensji, ale też zasad jej przyznawania.

Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, wskazał, że niepewna przyszłość utrudnia specjalistom życie zawodowe.

 – Coraz więcej lekarzy specjalistów czuje pewnego rodzaju lęk i niepewność w obawie o swoją przyszłość. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia podejmie decyzję. Problem jest taki, że do końca roku nie zostało zbyt dużo czasu i przede wszystkim ci lekarze powinni zajmować się leczeniem, a nie obawiać o przyszłość. 6750 zł nie są wielkimi pieniędzmi dla lekarza specjalisty. Warto pomyśleć o waloryzacji tego wynagrodzenia – powiedział Damian Patecki.   

Gwarantowaną podstawę wynagrodzenia lekarzy specjalistów zakłada ustawa z czerwca 2018 roku. Podwyżki wywalczyli rezydenci podejmując protest głodowy.

RIRM

drukuj