Ministerstwo obrony Iraku poinformowało o śmierci ważnego dowódcy IS

Ministerstwo obrony Iraku poinformowało w środę, że w wyniku nalotu sił powietrznych koalicji na północy kraju zginął jeden z przywódców dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Celem bombardowania był meczet, w którym dowódca spotykał się z innymi bojownikami. 

„Opierając się na dokładnych informacjach wywiadowczych możemy podać, że w wyniku nalotu sił powietrznych koalicji zginął drugi z najwyższych rangą dowódców IS – Abu Alaa al-Afari” – podało ministerstwo w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej.

Agencja Reutera podaje, że prawdziwe nazwisko Afariego brzmiało Abdul Rahman Mustafa Mohammed. Uważany był za drugiego co do rangi najwyższego dowódcę dżihadystów po Abu Bakrze al-Bagdadim.

W oświadczeniu resortu obrony zamieszczono zdjęcia zbombardowanego Meczetu Męczenników znajdującego się niedaleko miasta Tel Afar, gdzie według lokalnych źródeł wcześniej Afari pracował jako nauczyciel i był kaznodzieją.

Reuters podkreśla, że do tej pory nie potwierdzono informacji irackiego ministerstwa obrony. Przypomina też, że w przeszłości władze w Bagdadzie informowały o likwidacji ważnych bojowników IS, jednak później okazywało się, że te doniesienia są fałszywe.

Siły koalicji międzynarodowej pod wodzą USA atakują IS od września 2014 roku. W nalotach na dżihadystów w Iraku poza lotnictwem USA biorą udział samoloty Australii, Belgii, Kanady, Danii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Natomiast w bombardowania w Syrii zaangażowane są siły powietrzne USA, Kanady, Bahrajnu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl